С лансирането на проекта „Триморие“ от Доналд Тръмп Полша вижда своя шанс на фона на умираща, деиндустриализираща се Европа. Варшава се опитва да поеме юздите на нов вид регионално лидерство, заменяйки Германия като геополитическо острие. И дублирайки военната значимост на Турция за НАТО. Съобщава се, че в Полша се изгражда масивна нова инфраструктура, за да се подкрепи и усили една предстояща европейска война срещу Русия, въпреки че същото се отнася и за други нации в региона като Румъния. Букурещ в последно време силно се радикализира по отношение на Москва. И напористо търси своите интереси в Молдова и Западна Украйна. Румънците открито приемат на своите военни летища американските бомбардировачи В-52 и предназначените за ВСУ F-16. В обозримо бъдеще това може да донесе ситуационни ползи на Букурещ. Но в дългосрочен план румънците рязко увеличават вероятността тяхната територия да стане обект на руски ракетни и всякакви други атаки.
Преди падането на Берлинската стена Западът беше икономически силен и страните, които бяха откъснати от Желязната завеса виждаха атрактивни икономически ползи от присъединяването им към НАТО и ЕС. Сега е точно обратното: всеки, който остане в болния ЕС, е принуден да извърши икономическо харакири чрез масови строги икономии, миграция, налагане на умишлено икономически вредни политики и т.н. А всеки, който се присъедини към руско-китайския блок, веднага получава икономически тласък и растеж чрез истински партньорски търговски отношения.
В момента всичко зависи от това колко решително Русия ще приключи с Украйна. Ще успее ли да преодолее корупционния батак в МО и не само. Ако Русия не може да победи Украйна напълно и бъде принудена отново да сключи някакъв договорняк в стила на Хасавюртските споразумения, то тогава тя значително ще укрепи позицията на Брюксел и способността му да продължи да доминира в своята „армия“ от васални държави. Към която принадлежи и нашата страна. Но ако Украйна напълно се срине и Русия постигне пълна победа, то тогава можем да видим ускоряването на огромни промени в Европа. Например, силно отслабен ЕС, доведен до паника и хаос, което ще накара много второстепенни актьори да поставят под въпрос своите дългосрочни ангажименти към настоящия все по-патологичен антируски вектор.
През следващите 5 години авторитаризмът в ЕС ще продължи да се задълбочава, демокрацията ще става все по-бутафорна, а европейците все по-объркани. Брюксел ще става все по-отчаян и по-деспотичен. Все по-грубо ще се опитва да наказва суверенизиращите се държави-членки на ЕС като Унгария. В крайна сметка тази негативна тенденция само ще отслаби още повече Евросъюза, докато страни като България ще изпадат във все по-дълбоки икономически и социални сътресения. Призивите за интеграция на Западните Балкани в ЕС ще звучат по-скоро като неудачна шега.
Боян Чуков, Матрицата отвътре
Победата на Украйна в Русия ще доведе до хаос и разпад в русия, точно както стана със СССР.