Промени в учебните програми по всички общообразователни предмети от I до X клас предлага просветното министерство. Някои от тях засягат изконни творби и знания за българския народ! Ето подробностите, огласени от новия министър.
Става дума за отпадане на отделни понятия или цели теми, както и за разместване в кой клас ще се изучават съответните уроци/произведения.
Най-малко промени ще има при най-малките ученици – в началния етап (до IV клас).
Ревизираните програми не изискват писане на нови учебници, успокои министърът на образованието и науката Галин Цоков. Залага са на приемствеността.
“Ще търсим мнението на експертите, за да отпадне фактологическата сложност в програмите. Говорим и за започване на по-голяма промяна на учебното съдържание, свързана с по-голяма интердисциплинарност и очертаване на компетентностни рамки в тях. Това е процес, който в момента стартира и може би ще продължи няколко години”, коментира проф. Цоков.
Първата група промени са за отпадане на теми и понятия. Това се прави по български език и литература (БЕЛ), математика, информатика, философия, география и икономика, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование. По БЕЛ например вече няма да се учи за анотация и делово писмо, а от геогафия и икономика отпада понятието “отрасъл”.
Другата основна промяна е свързана с преместване на теми за изучаване от един клас в друг. Засяга БЕЛ, математика, география и икономика и химия и опазване на околната среда.
По литература ключовите предложения са две – “Левски” от “Епопея на забравените” и “Под игото” на Иван Вазов да се свалят от Х в IХ клас. Други произведения отпадат от задължителните учебни часове.
Общо 12 са предложенията за промени в учебните програми по български език и литература и предвиждат предимно разместване на теми между класовете. Предлага се например
миналите глаголни времена, причастията, наречията и предлозите да се преместят от V в VI клас
А по-леките теми, свързани с местоименията, с еднородните части в простото изречение, с активната и пасивната лексика, с паронимите, с писането на резюме и на делово писмо да слязат в по-долни класове или в прогимназията.
Нови понятия се включват по география и икономика, химия и опазване на околната среда и биология и здравно образование. Например по география и икономика
се въвежда понятието “кръгова икономика”
И въобще в часовете вече няма да се говори за “стопанство”, а за икономика. Разстояние по карта вече няма да се изчислява в V, а в VII клас, защото математическите умения се придобиват тогава.
Отпада и изискването за минимален брой оценки за учебен срок по чужди езици в VIII – X клас, след като по-рано бе съобщено, че се намалява броят оценки за срока по другите предмети.
Предложените промени в учебните програми за началния образователен етап са малко и се отнасят до български, родинознание, технологии и предприемачество, човека и обществото, както и изобразително изкуство за първолаците.
Втора дата за изпита в 7-и клас при бедствие или боледуване
Може модулът, с който се кандидатства в гимназия, вече да не е задължителен
Втора дата на изпита след 7-и клас, освен при форсмажорни обстоятелства като тазгодишните наводнения, да има и за болни деца или при трагедия в семейството. Идеята е тя да е през есента, за да може детето да се възстанови.
Това обяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на семинар в Старосел.
Изпитът, който полагат седмокласниците, е важен, защото влиза в балообразуващата им оценка за кандидатстване в гимназия. Децата, които по някаква причина не успяват да се явят на него, са единици, обясни проф. Цоков. Но въпреки това проблемът, че те не могат да положат изпита втори път, е огромен.
“Досега ученици, които са се разболели, случило се е нещо в семейството, не могат да се представят добре или изобщо не могат да положат изпита, каза министърът
получаваха служебни нули като резултат. Това ограничава достъпа им до качествено образование”.
Източник: 24 часа