Тежки последици, които ще му струват преизбирането на поста, от подкрепата на Джо Байдън за израелската инвазия в Газа, след като на първичните избори в щата Мичиган тази седмица бе регистриран по-масов от очакваното вот „Не подкрепям никого“, символизиращ протест срещу подкрепата на Байдън за Израел. Около 13,2 процента от избирателите демократи в щата Мичиган пуснаха бюлетина, като отбелязаха на нея „Не подкрепям никого“ на първичните избори след продължилия седмици наред натиск от страна на политическите активисти, показа преброяването на социологическата агенция „Едисън рисърч“, цитирано от Ройтерс. При преброени около 85 процента от всички гласове вотът с „Не подкрепям никого“ бе над 100 000 гласа – много повече над очакваното, отбелязва агенцията.
Щабът на Байдън ще продължи „да се бори в този щат, както за неподкрепящите никого избиратели, така и за целия електорат на щата Мичиган“, каза високопоставен служител на предизборната му кампания. „Президентът ще продължи да работи за мира в Близкия изток“, добави той.
Твърдата подкрепа на Байдън за Израел по време на петмесечната му война с палестинското ислямистко движение „Хамас“, която унищожи ивицата Газа, предизвика възмущение и добре организиран отпор сред демократите с прогресивни разбирания и американците от арабски произход, съсредоточени в щата Мичиган, отбелязва Ройтерс. Те поискаха от Байдън да настоява за постоянно прекратяване на огъня в Газа, а симпатизиращите му демократи да гласуват с „Не подкрепям никого“ на първичните избори, за да дадат знак, че Байдън може да загуби подкрепата им на президентските избори през ноември.
Около 20 000 души гласуваха с „Не подкрепям никого“ на първичните избори на демократите в Мичиган през 2012 г. – последния път, когато президент демократ се стремеше към преизбиране в този щат. През 2020 г. Байдън спечели в Мичиган с по-малко от 3 процента разлика, а според някои допитвания вероятният кандидат на републиканците Доналд Тръмп този път би имал преднина в този щат при евентуален пряк двубой с него, отбелязва Ройтерс.
Бойците на „Хамас“ убиха 1200 души и взеха 253 души за заложници на 7 октомври според израелските данни, което предизвика нападението по суша на Израел в ивицата Газа. Палестинските здравни власти в анклава съобщиха, че досега около 30 000 души са загинали.
Представители на Демократическата партия в щата Мичиган обещаха да направят повече, за да спечелят още избиратели. Ръководителят на предизборния щаб на Байдън в Мичиган Майк Фросълоун каза пред организаторите на партията, че усилията им ще се насочат към президентските избори, когато ще чукат по вратите, ще записват автоматични телефонни обаждания и ще открият няколко свои офиса в този щат.
„Знаем, че когато избирателите видят броя на гласовете за президента Джо Байдън и за Доналд Тръмп, съпоставени едни с други, те ще изберат Байдън“, каза той и добави, че президентът на САЩ ще изложи този аргумент в своята Реч за състоянието на Съюза на 7 март.
Осемдесет и една годишният Байдън се сблъсква с нисък рейтинг на одобрение и безпокойство за възрастта му. Такова безпокойство съществува и за 77-годишния бивш президент Доналд Тръмп, отбелязва Ройтерс. Що се отнася до проблемите на Тръмп, миналия месец нюйоркски съдия официално осъди Тръмп да плати около 450 милиона долара за измама във връзка с финансовото му състояние и срещу него са заведени още четири несвързани помежду си наказателни дела, по които той не се е признал за виновен.
Около 35 процента от републиканците подкрепиха бившия губернатор на щата Южна Каролина Ники Хейли в първичните избори в Мичиган, което е потенциален признак на слабост също и за Тръмп. Някои от нейните избиратели споделиха, че няма да подкрепят Тръмп на президентските избори.
Каквото и да било трайно разрешаване на конфликта в ивицата Газа изглежда твърде далечно, а броят на жертвите продължава да расте, като според оценките една четвърт от населението е застрашено от глад.
Ако Тръмп евентуално бъде преизбран, очаква се той да бъде силен поддръжник на Израел и десния му лидер Бенямин Нетаняху.
Проучване на Ройтерс/Ипсос установи, че „екстремизмът“ е основната причина за безпокойство сред американските избиратели преди изборите през 2024 г., надделявайки над икономиката или имиграцията, като повечето от тях оценяват Байдън като по-добре подготвен да се справи с този проблем.
В изявление във вторник вечерта Байдън зае противоположни позиции в сравнение с тези на Тръмп по въпроси като абортите, здравеопазването и икономиката, но не спомена нищо за ивицата Газа или войната в Близкия изток.
Вицепрезидентката Камала Харис по-късно отбеляза, че резултатите от първичните избори в Мичиган „ясно показват, че населението на щата е готово да се заеме с въпросите, които тези избори биха могли да засегнат, включително правото на глас, насилието с оръжие и репродуктивните права, но също не спомена нищо за Близкия изток.
Организаторите на кампанията на вота „Не подкрепям никого“ казаха, че ще продължат да създават предизвикателства за демократите, посочва Ройтерс.
„Делегацията ни планира да държи кандидата на Демократическата партия отговорен за антивоенната програма на местната общност по време на конгреса на Демократическата партия в Чикаго“, обяви представител на кампанията „Слушайте Мичиган“, една от организациите, които стоят зад нея. „Ще се видим там“, добави той, цитиран от Ройтерс.
Както президентът Байдън, така и бившият президент Доналд Тръмп получиха значителен брой гласове, символизиращи своеобразен протест, когато си осигуриха победите на първичните избори в щата Мичиган, отбелязва в. „Уолстрийт джърнъл“. Вестникът посочва, че сега предстои решаващият въпрос в оспорвания щат: Какво ще направят тези избиратели през ноември?
Въпреки че Байдън се сблъска с минимална опозиция на първичните избори, усилията да бъдат убедени избирателите в Мичиган да гласуват с „Не подкрепям никого“ събраха десетки хиляди гласове, когато жителите на щата отидоха до урните. Гласуването отбеляза един от най-значимите символични протести до момента срещу начина, по който президентът действа по отношение на войната между Израел и „Хамас“ и хуманитарната криза в ивицата Газа, коментира в. „Уолстрийт джърнъл“.
Американският вестник отбелязва, че за екипа на Тръмп гласуването в щата Мичиган предлагаше възможност да се види дали бившият президент може да подобри подкрепата си сред избирателите, които имат 4-годишно университетско образование. Това е забележимо слабо място още от началото на първичните избори за републиканците през 2024 г. Някои от тези проблеми за Тръмп се появиха отново на първичните избори и в щата Мичиган, докато съперничката му Хейли събра повече от 25 процента от гласовете само няколко дни след като получи близо 40 процента в родния си щат Южна Каролина.
Коалиция от пропалестински организации си беше поставила скромната цел за 10 000 избиратели, които да не гласуват за никого. Това бе разликата при победата на Тръмп през 2016 г. в щата Мичиган. Целта им беше да се изпрати послание, че разочарованието на избирателите от подкрепата на Байдън за военната кампания на Израел може да му струва скъпо през ноември, коментира в. „Уолстрийт джърнъл“.
През 2020 г. Байдън спечели в щата Мичиган със 154 000 гласа, но организаторите, стоящи зад усилията за неангажираност, казаха, че разликата с Тръмп показва как дори по-малка част от гласовете могат да бъдат от значение при оспорвани избори.
Вестникът посочва, че гласувалите с „Не подкрепям никого“ са надхвърлили първоначалната си цел от 10 000 гласа, като са отбелязали значително по-висок резултат, отколкото при последните първични избори в щата Мичиган.
В сравнение с първичните избори на демократите в щата Мичиган през 2012 г., спечелени от тогавашния действащ президент Барак Обама, избирателите, гласували с „Не подкрепям никого“ събраха около 11 процента от гласовете.
В навечерието на първичните избори кампанията за гласуване с „Не подкрепям никого“ организира митинги, пусна дигитални реклами и изпрати писма по пощата, в които се казваше, че за да се спечели подкрепата им е нужна сериозна промяна в политиката на местната администрация, пише в. „Уолстрийт джърнъл“.
Движението беше подкрепено и от конгресменката демократ Рашида Тлаиб от щата Мичиган, единственият член на Конгреса на САЩ, която е американка от палестински произход. Тя записа автоматично обаждане, призоваващо жителите на Мичиган да гласуват с „Не подкрепям никого“, отбелязва вестникът.
Съюзниците на президента Байдън се опитаха да се противопоставят на тези послания, като пуснаха произраелски реклами и предупредиха, че да не се гласува за Байдън през ноември означава да се гласува за Тръмп. Повечето от избирателите, разгневени от реакцията на Байдън по отношение на войната в Газа заявиха, че нямат желание Тръмп да се върне в Белия дом, но не могат да пренебрегнат мащабите на смърт и разрушения в ивицата Газа и през ноември планират да гласуват за трета партия или да си останат у дома, посочва в. „Уолстрийт джърнъл“.
Вестникът отбелязва, че фокусът върху щата Мичиган, бойно поле, което беше от решаващо значение за победата на Байдън над Тръмп през 2020 г., привлече отчасти вниманието заради високия процент на американците мюсюлмани от арабски произход. Отказът на Байдън да отправи призив за постоянно прекратяване на огъня рискува да подкопае подкрепата за него и сред други ключови за коалицията му групи избиратели като младите хора и чернокожите американци.
Някои политически лидери в щата Мичиган изразиха загриженост, че недоволството от президента Байдън в редица общности може да е непоправимо, коментира в. „Уолстрийт джърнъл“.
Имаше усилия на демократите да накарат жителите на щата Мичиган да гласуват с „Не подкрепям никого“ като символичен знак на протест срещу начина, по който президентът на САЩ Джо Байдън действа по отношение на войната в ивицата Газа, посочва в анализ на същата тема в. „Вашингтон пост“.
Дано Тръмп да спечели, за да спрат войните, които се водят в момента.
Бай Дън да си гледа деменцията!