Европейската централна банка ще уведоми България днес, 26 юни, че страната ни още не е готова да се присъедини към еврозоната и да приеме единната валута от 1 януари 2025 г.
Това съобщи брюкселското издание Politico, позовавайки се на свои източници.
Каква е причината?
Причината, по думите им, е неизпълнението на критерия за инфлация. Според Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната – годишната инфлация, измерена с хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), не трябва да е повече от 1,5 процентни пункта над осреднената стойност между трите страни членки с най-ниска инфлация. Към края на май нивото у нас е по-високо от необходимото.
За април този индекс за България беше 2,5%. Според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ) годишната инфлация (спрямо същия месец на 2023 г.) е 2,7% – т.е. се е ускорила спрямо предходния месец. Общата годишна инфлация през май спадна до 2,3%, а месечната достигна отрицателната стойност от -0,2%.
Припомняме, че България подаде заявление за влизане в еврозоната още през 2018 г., като първоначалният план беше страната ни да попадне в еврогрупата за две години. Впоследствие обаче срокът постоянно се променяше и сега целта е 1 януари 2025 г. Все повече експерти обаче посочват, че в конвергентния доклад, който Европейската комисия изготвя редовно за страните извън еврозоната, ще пише, че няма да сме готови.
Служебният финансов министър Людмила Петкова каза преди дни, че страната очаква лошите новини от двата доклада – на ЕК и на ЕЦБ. България се готви да поиска допълнителна оценка за изпълнението на критериите за еврото към края на годината, когато ще е изпълнила изискването за инфлацията, посочи тя.
През май ЕК изготви прогноза за страната ни.
Детайли – кога ще е следващата крайна дата?
Относно това кога страната ще приеме еврото, Politico припомня мнението на президента на еврогрупата Паскал Донахю, че България може да се присъедини към еврозоната по-късно през 2025 г. Според експертите, цитирани от изданието, по-вероятно е това да се случи на 1 януари 2026 г., предвид техническите затруднения,свързани със смяната на националната валута в средата на годината. Сред другите необходими условия за приемане на еврото е и въвеждането на законови промени. Днес Министерският съвет обсъжда на свое заседание законопроекта за въвеждане на еврото, за който вече протече обществено обсъждане. След това той ще бъде придвижен към гласуване в Народното събрание.
Източник „Актуално“