През последните години се наблюдава дългогодишна и трайна тенденция за понижаване на коефициента на детската смъртност. През 2019 коефициентът на детската смъртност достига 5.6 на 1000 живородени деца при стойност от 13.3/1000 през 2000 г.; 7.4/1000 през 2014 и 5.8 през 2018 г. Това каза в отговор на депутатски въпрос заместник министър-председателят по икономическата и демографската политика и министър на туризма Марияна Николова.
„Снижаването на показателя за детската смъртност до 6.8 на 1000 живородени деца е една от националните здравни цели, заложени в Националната здравна стратегия 2020. Тази цел е постигната още през 2016 г.“, посочи тя.
Заместник министър-председателят по икономическата и демографската политика каза, че това е постигнато благодарение на редица усилия, които е положила държавата в тази посока и даде пример семейните помощи за подкрепа на децата и семействата.
„В програмата за управление на правителството в периода 2017-2021 са заложени мерки, свързани с повишаване на качеството на грижите в майчинство и детско здравеопазване. В Закона за здравното осигуряване всяко дете до 18 години както и след навършване на тази възраст, ако учат редовно, са здравноосигурени за сметка на държавата. С Националния рамков договор за медицински дейности за 2019 г. бяха увеличени цените на клиничните пътеки за болнично лечение на децата. Има възможност децата да се лекуват и в чужбина“, заяви тя и поясни, че на това оказва влияние върху намаляването на детската смъртност.
Николова посочи още, че лечението на онкологично болните преди навършването на 18 г. продължава да се заплаща и след това, до края на лечението.
„Профилактиката е основен приоритет по отношение на детското здраве. Тя е включена в дейностите осъществявани в извънболничната медицинска помощ“, добави още министърът.
От своя страна депутатът Кръстина Таскова от „Воля“ на чиито въпроси отговори Николова, обяви че ще предложат втората година от майчинството да бъде изравнена с минималната работна заплата.