Парламентът отхвърли предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 година?“.
В подкрепа на допитването гласуваха 68 народни представители от Възраждане, БСП и ИТН, 98 бяха „против“ и 46 се въздържаха основно от ГЕРБ.
От Възраждане вече обявиха, че ще сезират Конституционния съд, но за целта им трябват 48 гласа, а те ги нямат. Ще разчитат на подкрепа от БСП.
Дискусията се проточи, но беше твърде вяла.
Радвам се, че ще има ротация – да има друг председател на правна комисия. Не ви ли е срам този парцал да ми го предлагате тук да го гласуваме. И да излизате и да говорите кое било законосъобразно. Г-жо Рангелова, защо не кажете, че всички говорят, че въпросът е незаконосъобразен, но нито една от тези демократически партии няма да сезира Конституционния съд. Нито от ГЕРБ, нито от ПП-ДБ, ще го сезираме ние“, каза Петър Петров от „Възраждане“.
„Това не е демокрация, това е тоталитаризъм и това е една крачка преди да тръгнат камионетките. Това е както премиерът излиза и обявява една партия за фашистка и че трябва да бъде забранена и праща Икономическа полиция. Следващата стъпка е да започне да товари опозицията в камионетки“, допълни Цончо Ганев от „Възраждане“.
„Има събрани такива подписи, те са валидни щом са проверени и затова днес този проблем се поставя за решение от Народното събрание“, добави Бранимир Балачев, ГЕРБ-СДС.
По темата с прецакания от депутатите референдум, за който се подписаха половин милион българи, отношение взе и Слави Трифонов, който също влезе в политиката на крилата на референдуми, но заредени с нездрав популизъм:
„Гледам Народното събрание, как депутатите обсъждат дали да има референдум за еврото или не. Да, референдум… Най-големият страх на депутатите. Когато питат хората на избори, обещават всичко, но успеят ли да влязат в парламента, хората престават да бъдат важни и думата “референдум” става много опасна дума. Ние произведохме референдум. Събрахме седемстотин хиляди подписа, гласуваха три милиона и половина души, тогавашните политици заметоха референдума под килима и този референдум стана причината сега да съществува ИТН и аз да продължавам да се боря с вятърни мелници. Е, прозвуча малко патетично, не са вятърни мелници, а са тикви. Може би една тиква и други различни зеленчуци, но битката си е битка, а аз още не съм се отказал. Трябва да има референдуми. Това е смисълът на демокрацията. Който го е страх от референдуми, значи или няма аргументи или по принцип е страхливец и лъжец. А конкретно по отношение на този референдум, аз съм за това да има евро и ще направя всичко възможно аргументирано да защитя тази теза.“
„Аз лично и колегите от „Има такъв народ“ сме убедени, че колкото по-скоро влезем в еврозоната е добре за България. Като убедени демократи смятаме, че ограничаването на българите да изразят мнение на референдуми е много лоша практика“, каза още Гроздан Караджов, ИТН.