Български олимпийски медалисти, които са прекратили активната си дейност, ще взимат пожизнени премии,
реши парламентът. Депутатите приеха на първо четене предложените от правителството промени в закона за физическото възпитание и спорта.
За златен медал държавата ще дава три минимални работни заплати.
Сребърният е изчислен на 9-% от три минимални работни заплати, а бронзовият – на 80% от три минимални работни заплати. Средствата за премиите няма да се взимат от бюджета, а от постъпленията в Спортния тотализатор.
„Олимпийски медал е уникално постижение, предшествано от четиригодишни упорити усилия
и пълна отдаденост на спортистите”, са мотивите на вносителя.
Депутатите подкрепиха единодушно промяната. Повечето от тях признаха, че сумите не съответстват на постиженията, но на средното ниво в държавата все пак са признание.
Социалистите обвиниха управляващите, че
връщат премиите на шампионите-ветерани от Олимпиади, след като са ги отменили през 2009 година.
По време на дебатите се чуха гласове за разширяване на обхвата на спортистите, които могат да взимат пожизнени премии след края на състезателната си кариера. Румен Стоилов от ГЕРБ предложи
към олимпийските шампиони да се включат и световните, и национални шампиони.
„Има спортове, които не са олимпийски, но са донесли по-голяма слава на България”, каза той и даде пример с успехите на Веселин Топалов в шаха и на Калоян Михлянов – Котоошу в сумото.
Йордан Андонов от ГЕРБ пък обяви, че ще предложи между първо и второ четене
премии и за футболистите, донесли ни медали.
„Треньорите на олимпийските шампиони също трябва да взимат подобни средства”, каза и шефът на спортната комисия Огнян Стоичков.