Федерално жури в Южна Флорида обвини Роджър Пиняте, основател и президент на компанията за машини за гласуване „Смартматик“, за участие в схема за подкупи и пране на пари, използвана за осигуряване на договори за изборите във Филипините. „Смартматик“ е компанията, която достави машините за гласуване и в България.
Според федералните прокурори 49-годишният Пиняте заедно с още няколко обвиняеми са замесени в плащането на 1 милион долара подкупи на бившия председател на Избирателната комисия на Филипините Хуан Андрес Донато Баутиста, съобщи Miami Herald, като цитира съобщение на министерството на правосъдието на САЩ.
„Тези подкупи са били платени, за да се получи и запази бизнес, свързан с предоставяне на машини за гласуване и изборни услуги за изборите във Филипините през 2016 г. и за осигуряване на плащания по договорите, включително освобождаване на плащания от данък добавена стойност“, се казва в прессъобщението на министерството на правосъдието на САЩ.
Тези пари са били дадени и за да се завишат разходите за машините за гласуване за изборите. За да прикрие операцията, групата е използвала фалшиви споразумения за заеми, за да се оправдаят трансферите, според американското министерство на правосъдието. След това групата е изпрала средства, свързани със схемата за подкупи, през банкови сметки в Азия, Европа и Съединените щати, включително в Южния окръг на Флорида.
Баутиста, бивш председател на Избирателната комисия на Филипините, Пиняте, президент на „Смартматик“ и още двама техни съучастници са обвинени в заговор за извършване на пране на пари и международно пране на парични инструменти. Ако бъдат осъдени, те са изправени пред максимално наказание от 20 години за всяко обвинение за международно пране на парични инструменти и заговор за извършване на пране на пари.
Пиняте, заедно с венецуелците Антонио Мугика и Алфредо Хосе Анзола, основава „Смартматик“ през 2000 г. и придобива известност, след като компанията е избрана от президента на Венецуела Уго Чавес да замени машините за гласуване в страната през 2004 г. Компанията се разраства чрез придобиването на Sequoia Voting Systems през 2006 г., въпреки че „Смартматик“ по-късно обявява, че се отказва от дела си в тази компания.
Източник: Obektivno.bg