Новата пленарна зала на депутатите идва с нов ред – депутатите от ПП и ДБ вече ще си се гушкат с НЕпартньорите си от ГЕРБ и така ще бъдат по-надалеч от агресивните към тях Възраждане.
От “Продължаваме промяната” – “Демократична България” не искали да седят до депутатите от „Възраждане“, както бяха досега. Затова настоявали да се съберат в един блок в залата с партньорите си от (не)коалицията ГЕРБ.
Ако се постигне консенсус с групата на Бойко Борисов, “Възраждане” ще отиде в десния блок заедно с ИТН, а за БСП и ДПС остава левият, както досега.
Окончателното разместване обаче предстои тези дни на среща при председателя Росен Желязков. Новата зала
стоя заключена точно 3 години
Откриха я официално през септември 2020 г. по време на 44-ото НС, но още следващия мандат депутатите се върнаха в старата сграда на пл. “Народно събрание”. След това се извъртяха 4 бързи парламента, някои от които с мандат под месец. Сега обаче депутатите се връщат в бившия Партиен дом, тъй като настоящата им сграда има нужда от спешен основен ремонт.
6-те парламентарни групи вече са си разделили кабинетите в бившия Партиен дом. Интересното е, че ПП-ДБ и “Възраждане” този път ще са съседи по кулоар, а всички останали ще са в другия.
Реорганизация има и при депутатските кабинети, чийто брой е намален. В един кабинетдосега работеха по двама, но вече ще се събират по 5-6 души
160 хил. лв. без ДДС е заделило Народното събрание, за да купи кафе, чай, сокове, шоколад и ядки за служебните си офиси, се вижда от обществена поръчка. Тези офиси обслужват кабинетите на ръководството и групите при официални срещи, посрещане на гости на парламента, конференции или заседания на комисии. Още толкова ще отидат и за канцеларски материали и консумативи, нужни за работата на парламента.
142 неизвинени отсъствия са натрупали депутатите от 12 април до последния звънец в края на юли, става ясно от справката на сайта на НС. Почти половината от тях – 63, са от един ден.
На 23 юни цялата група на ПП-ДБ демонстративно отказа да влезе в пленарната зала
в знак на протест, че ГЕРБ в съюз с ДПС и “Възраждане” подхванаха правилата за избор на ръководство на БНБ, Сметната палата и НЗОК, без да са го съгласували с тях. Тази демонстрация превръща групата с най-много “бегълци” досега.
ДПС и БСП се отичат с по трима с неизвинени отсъствия, в ИТН и “Възраждане” – с по четирима.
Най-често без причина са отсъствали Любен Дилов, Красен Кралев и зам.-шефът на партията Даниел Митов от ГЕРБ. Дори председателката на парламентарната им група Десислава Атанасова има липси, една от които е от правната комисия. Явор Божанков от ПП-ДБ също е натрупал много черни точки заради пропуснати заседания и комисии.
Комисията за българите в чужбина е тази, чиито заседания най-често се пропускат от депутатите
Няколко “бягства” има и от заседания на тази по туризъм.
За 22-те заседания, в които беше депутат, преди да стане финансов министър, Асен Василев пък има 3 неизвинени отсъствия. Колегата му Андрей Цеков, който също влезе в правителството, е пропуснал явяване в пленарната зала 4 дни преди да се закълне като министър на регионалното развитие.
Източник 24 часа