Няма добри и лоши, нови и стари методики на преподаване. Има добри и лоши преподаватели.
Преподаватели, които довеждат до дрямка в клас и до скука в часовете. И такива, които превръщат урока в незабравимо приключение. Карат те да заобичаш всяка дисциплина. Около това мнение се обединиха участниците в майсторските класове на „Отворена линия“.
Проектът е дело на Националното издателство за образование и наука „Аз Буки“ с подкрепата на фонд „Русский мир“. Във Варна и в София, при домакинството на Руския център на Свободния университет „Черноризец Храбър“ и на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“, се събраха над 150 преподаватели и експерти от цялата страна. С тях работиха утвърдени имена на учени – русисти, сред които деканът на Факултета за повишаване на квалификацията на Държавния институт за руски език „Александър С. Пушкин“ проф. д.п.н. Наталия Кулибина, нейната колега проф. Лилия Вохмина и преподавателят от Санкт-Петербургския държавен университет Анна Стрелковская.
Обединява ни любовта към руския език и култура и към младите хора, избрали пътя към тях, коментира директорът на варненското СОУ „Гео Милев“ Йорданка Юнакова.
Обикновеното квартално училище е един от двата центъра на интереса към руския език, и то от най-ранна възраст. 90 на сто от децата започват още от I клас да учат езика. Разширеното му изучаване става все по-популярно сред варненската младеж, като водещо е и СОУ „Пушкин“, поясни шефът на РИО в крайморската столица Венцеслава Генова. Другият известен център за изучаване на езика и за популяризиране на руската култура е ВСУ „Черноризец Храбър“. Директорът на Руския център в него доц. Галина Шамонина изрично подчерта, че само през последната година са организирани 12 конференции и още толкова семинара, 11 кръгли маси и 13 научни форума с над 20 000 посетители.
В момента майсторските класове продължават в Пловдив. Там се очакват близо 100 русисти
– преподаватели и експерти, да обменят добри практики и да научат повече от руските учени за обучението по един от най-разпространените езици в света.
Има и новина. Тя дойде от първия секретар на Посолството на Руската федерация и представител на руското министерство на образованието и науката – Виктор Метьолкин.
Русия открива по света свои културни центрове, които ще носят името на гениалния Пушкин.