Посещението на Дейвид Камерън се осъществява по покана на вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел в контекста на засиления политически диалог между двете страни в последната половин година, посочиха от Министерството на външните работи (МВнР).
Великобритания е втората държава сакнционирала със запор на сметките в Британските Верджински острови
и на Острова попадналите под ударите на Магнитски български политици и олигарси. Камерън е ключов играч в българския пъзел, защото Великобритания играе стриктно със САЩ срещу Русия и нашите „евроатлантици“ се надяват да бъдат пощадени от нови удари със санкции и възнаградени с изваждане от предишните черни списъци.
„В центъра на дискусията бяха темите от общ интерес. Това е ролята на войната в Украйна и помощта, която трябва да осигурим всички. Споделяме мнението, че украинските войски се бият за бъдещето на Европа на този фронт. Това не е национален въпрос. Това е въпрос, който ще предопредели историческите събития в Европа и на световната сцена през следващите години и, може би, десетилетия. За това е наше общо дело да помогнем на Украйна, така че да не позволим на Русия да спечели тази война, защото това може да има изключително негативни последици“, разясни премиерът за проведените днес разговори.
„Друга тема, която обсъдихме в дълбочина, е темата за миграцията, проблем от най-високо ниво за Европа. Знаете, че потърпевши сме и ние. Не толкова от гледна точка на количеството мигранти, които имаме в България, отколкото от това, че в известен смисъл се оказахме жертва на проблемите, които срещат част от големите европейски държави. Това, в което сме обединени, е, че решението на тези проблеми с миграцията може да бъде намерено само с общоевропейски усилия, като в европейския контекст включвам и Великобритания като държава, която има огромно значение по отношение на борбата с миграцията, така и по отношение на натрупания опит“, допълни Николай Денков.
Съвместните действия на българските и британските служби са пример за добра практика и ефективност, каза министърът на вътрешните работи Калин Стоянов при срещата си с британския външен министър Дейвид Камерън, съобщиха от МВР.
На срещата присъства и министърът на финансите Асен Василев. В контекста на сътрудничеството между България и Обединеното кралство Стоянов и Василев запознаха британския си колега с резултати от работата на граничните и митническите служители по предотвратяване на контрабандата на стоки и трафика на мигранти.
„Борбата с нелегалния трафик чрез малки лодки е сред основните линии на работа на МВР, в частност на Главна дирекция „Гранична полиция“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. Със съдействието на Агенция „Митници“ намерихме решение, на базата на което имаме възможност да установяваме и задържаме подобен вид плавателни средства, двигатели и оборудване“, заяви министър Калин Стоянов.
Министърът на външните работи на Великобритания подчерта значимостта на сътрудничеството и отправи благодарност към българския вътрешен министър за помощта, която страната ни оказва в усилията за спиране на нелегалната миграция: „Искрено благодаря за работата ви, защото чрез нея вие спасявате човешки животи“.
По време на посещението в базата на Специализирания отряд за въздушно наблюдение на Главна дирекция „Гранична полиция“ лорд Камерън, посланикът на Великобритания в България Роб Диксън, министрите Асен Василев и Калин Стоянов, както и директорите на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов и на Агенция „Митници“ Павел Тонев присъстваха на демонстрация на работата на митнически кучета, включително кучето Адел – дарено от Обединеното кралство и специално обучено от британските партньори да търси и намира забранени вещества и предмети, включително гума, използвана за надуваеми лодки. Делегацията разгледа и част от задържаните лодки, които не отговарят на европейските стандарти, както и двигатели и приспособления за тях, неправомерно пренасяни през границите на страната, за да бъдат използвани в транспортирането на нелегални мигранти през Ламанша.