Руският президент Владимир Путин нарече “грешка” решението на Съветския съюз да изпрати танкове в Унгария и Чехословакия, за да потуши протестите там по време на Студената война, предаде Би Би Си.
В реч пред провеждащия се във Владивосток Източен икономически форум Путин подчерта, че не е правилно във външната политика да се извършват действия, които вредят на други народи.
Съветски сили нахлуват в Унгария през 1956 г. и в ЧССР през 1968 г., за да сложат край на развихрилите се в двете страни масови протести с настоявания за реформи.
Модератор на форума във Владивосток попита Путин как ще отговори на тези, които казват, че СССР се е държал като колониална сила, когато прати танкове в Будапеща и Прага, руският президент отвърна: “Отдавна сме признали, че част от съветската политика бе погрешна и само доведе до напрежение в отношенията. Никой не бива да предприема действия във външната политика, които са в пряко противоречие с интересите на други народи”.
Путин освен това подчерта, че Русия никога и никъде не е била колонизатор, за разлика от западните страни.
“Сътрудничеството ни винаги е било изграждано на равноправна основа или с желание за помощ и подкрепа”, увери той.
Същевременно Путин подчерта, че западните държави, специално САЩ, сега правят същите грешки, допуснати някога от СССР. “Те упражняват натиск над съюзниците си, т. нар. им партньори. Те имат само интереси. Това е продължение на добре познатата британска формула”, посочи руският президент.
По повод възможността за преговори с Киев за прекратяване на конфликта, Путин заяви, че според него Украйна може да бъде готова да води разговори за мир едва, когато нейните ресурси се изчерпят. Президентът обаче предупреди, че Киев ще използва потенциалното прекратяване на огъня, за да се превъоръжи.
Путин коментира и факта, че около 160-170 руски културни дейци са напуснали родината си, тъй като не са съгласни с политиката на Русия. Той посочи, че талантливите хора, които са заминали в чужбина, е по-добре да се занимават с бизнес там, отколкото да “промиват мозъците” на руските граждани и да пропагандират нетрадиционни ценности.