„Западът явно е разочарован от украинската контраофанзива, която не даде резултат“, каза Владимир Путин на среща с постоянните членове на Съвета за сигурност.
“Не помагат нито колосалните ресурси, които бяха “напомпани” в режима в Киев, нито доставките на западни оръжия, нито изпращането на хиляди чужди наемници и съветници, които бяха най-активно използвани в опитите за пробив на фронта на нашата армия.
Той заяви, че целият свят наблюдава как гори “прехвалената западна, уж неуязвима техника”, но основното е, че “в резултат на самоубийствени атаки формированията на Въоръжените сили на Украйна претърпяха огромни загуби”. Това са десетки хиляди хора, подчерта Путин.
“У хората в Украйна все по-често възниква въпросът, един закономерен въпрос: за какво, в името на чии егоистични интереси умират техните близки и приятели. Постепенно, бавно, но отрезвяването идва”, продължи държавният глава.
„Общественото мнение в Европа също се променя, каза той. Европейците, както и представителите на европейските елити виждат, че подкрепата за Украйна се превръща в загуба на пари и усилия и в резултат на това в обслужване на интересите на “отвъдморския глобален хегемон”, който печели както от отслабването на Европа, така и от безкрайното удължаване на украинския конфликт“.
“Не мога да не коментирам появилите се в пресата съобщения за планове за създаване на някакво така наречено полско-литовско-украинско подразделение. Тоест говорим за редовна, добре оборудвана военна част, която се планира да бъде използвана за операции на територията на Украйна. Включително уж за осигуряване на сигурността на съвременна Западна Украйна”, каза президентът.
Очевидно, ако полски наемници влязат в Лвов или други територии на Украйна, те ще останат там завинаги, подчерта Путин.
Южна Африка се застрахова със заповед за арест на Путин
Южноафриканското министерство на правосъдието е поискало главният прокурор Шамила Батоки да издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин в случай, че той реши да пристигне лично на срещата на БРИКС през август. Това съобщи News24, като се позовава на съда в Претория.
Властите предприеха тази стъпка два месеца, след като получиха международната заповед за арест на Путин от Международния наказателен съд /МНС/. Руският президент е обвинен в незаконно депортиране на украински деца в Русия.
Република Южна Африка (РЮА) е сред страните, подписали Римския статут, които са задължени да изпълнят решението на МНС. Заради това се стигна до абсурдната ситуация властите публично да призовават Путин да не идва на срещата на БРИКС. „За нас това е голяма дилема. Ние не можем да го арестуваме, но не можем и да не го арестуваме. Затова най-добре е той въобще да не идва. Но руснаците са недоволни. Те искат той да дойде“, каза вицепрезидентът на страната Пол Машатиле.
РЮА дори поиска от МНС разрешение да се направи изключение. „Русия ясно даде да се разбере, че арестът на действащия й президент ще бъде равнозначен на обявяване на война“, се казваше в обръщението на президента на Република Южна Африка (РЮА) Сирил Рамафоса до съда. МНС обаче не се съгласи. В крайна сметка Путин реши сам да не ходи на срещата, а да бъде представляван от външния министър Сергей Лавров.