Руският президент обвини западните страни, че открито са печелили от зърнената сделка и са изкривили същността й.
„Западът безсрамно се възползваше от зърнената сделка. Просто изцяло изкриви смисъла и същността на тези договорености“, коментира руският лидер на съвещание с членове на правителството.
Путин припомни, че сделката изначално е била насочена към гарантирането на глобалната продоволствена сигурност, намаляването на опасността от глад и подпомагането на най-бедните страни в Африка, Азия и Латинска Америка.
Тъкмо поради това Русия поела определени ангажименти и съдейства за реализацията ѝ. „Обаче въпросната „сделка“, публично представяна от Запада като проява на неговата „загриженост“ и като нещо „добро“ за най-бедните страни в света, на практика беше използвана за обогатяването на едрия американски и европейски бизнес, който изнасяше и препродаваше зърното от Украйна“, подчерта руският президент.
„Руският дял на световния пазар на пшеница възлиза на 20%, а украинският – на 5%. Тези числа говорят сами за себе си“, посочи Путин. „Точно Русия има огромен принос за глобалната продоволствена сигурност. Всички твърдения, че само украинското зърно изхранва гладуващите по света са спекулации и лъжи“, допълни той.
Президентът каза, че Русия е готова да замести украинското зърно на световния пазар както на безвъзмездна, така и на търговска основа. По думите му най-важно е да се премахнат санкциите, които пречат на достъпа на руско зърно и торове до световните пазари.
Зърното от Черно море заминало за Европа и Великобритания, вместо за Африка
Големите консуматори на украинска пшеница са ЕС, Великобритания и Китай, а не бедна Африка, твърди Блумбърг.
Големите бенефициенти от зърнената сделка с Украйна всъщност бяха ЕС, Великобритания, Китай и Турция. Никога не е ставало въпрос да се нахранят бедните страни, а по-скоро да се нахранят едни от най-богатите.
Все пак предлагането на пшеница трябва да се поддържа, за да може цените да останат поносими за повече държави. Разбира се може да има и известен реекспорт от споменатите страни, но той отново ще е с цел печалба за тях.
Източник: Хавиер Блас, Блумбърг