Путин заяви днес пред иранския президент: „Страдащите и окървавени деца в Газа могат да накарат човек да се просълзи“.
Руският президент Владимир Путин се срещна в Кремъл с иранския си колега Ебрахим Раиси и заяви, че обсъждането на палестинския въпрос е жизненоважно, предаде Ройтерс. Иран е ключовият играч в Палестина и Хамас заедно със Саудитска Арабия.
Раиси заяви в отговор, че израелските удари по ивицата Газа се равняват на геноцид.
Путин заяви в началото на срещата си с Раиси, че е много важно да се обсъди положението в Близкия изток, особено в палестинските територии. Раиси отговори чрез преводач: „Това, което се случва в Палестина и Газа, разбира се, е геноцид и престъпление срещу човечеството“.
Обстрелът трябва да спре възможно най-скоро, добави иранският президент. „Още по-тъжно“ е, че това се подкрепя от САЩ и Запада, отбеляза Раиси.
Путин е казвал, че гледката на страдащи и окървавени деца в Газа „могат да накарат човек да се просълзи“. Западни правителства са определяли подобни коментари като лицемерни, след като командваните от руския президент сили убиха хиляди цивилни в Украйна. Русия и арабски страни смятат, че Западът показва двойни стандарти, като подкрепя израелския обстрел и обсадата на Газа, а обвинява Москва във военни престъпления, припомня Ройтерс.
Руският президент се среща с Раиси в Кремъл ден след посещението си в Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия, по време на които обсъди цените на петрола и войните в Газа и Украйна.
Иран подкрепя палестинската групировка „Хамас“, управляваща Газа, във войната ѝ срещу Израел. Русия поддържа отношения с всички ключови играчи в Близкия изток, включително с „Хамас“ и Израел, когото разгневи, като прие делегация на „Хамас“ в Москва през октомври.
Анализатори твърдят, че конфликтът в Газа е помогнал на Русия, като е отвлякъл вниманието на света от войната в Украйна и е позволил на Москва да се присъедини към други развиващи се страни в знак на солидарност с палестинците.
Израел вече на няколко пъти определи като достойно за съжаление определянето на операцията му в ивицата Газа като геноцид и заяви, че действията му там са насочени срещу екстремистите от „Хамас“, които управляват ивицата Газа, припомня Ройтерс. Подобно на Северна Корея, чийто лидер Ким Чен-ун се срещна с Путин в руския Далечен изток през септември, Иран е заклет враг на САЩ и е в състояние да предоставя на Москва военно оборудване за войната ѝ в Украйна, където Русия широко използва ирански безпилотни самолети.
САЩ изразиха силна загриженост относно засилващото се военно сътрудничество между Москва и Техеран. Миналия месец Кремъл заяви, че Русия и Иран развиват отношенията си, „включително в областта на военнотехническото сътрудничество“, но отказа да коментира предположението на Белия дом, че Иран може би обмисля да предостави на Русия балистични ракети.
Раиси покани руския си колега на посещение в Техеран, като в отговор Путин заяви, че обезателно ще се възползва. Той подчерта, че сътрудничеството между двете страни се развива в различни направления, от енергетиката до образованието, като има планирани големи инфраструктурни проекти.
От своя страна иранският президент подчерта, че „сътрудничеството с Русия, която той нарече „приятелска страна“ се развива добре през последните няколко години“. Той изрази надежда, че „днешните разговори могат да допринесат за създаването на нови благоприятни условия за реализиране на потенциалните възможности, с които нашите страни разполагат“.
Ден по-рано Путин изненадващо посети и Саудитска Арабия и се срещна с краля и престолонаследника му. Преди това посети и се срещна с президента на ОАЕ шейх Мохамед бин Зайед ал Наян в Абу Даби.
Президентът на Русия Владимир Путин заяви вчера, че планове за посещение в Русия на саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман са били променени в последния момент, което е накарало ръководителя на Кремъл да посети Рияд, за да разговаря с лидера на най-голямата страна износителка на петрол в света, предаде Ройтерс.
Организираното набързо пътуване на Путин в Близкия изток, по време на което той бе съпроводен от руски изтребители, е обвито в мистерия и все още не е ясно каква е причината ръководителят на Кремъл да предприеме този необичаен ход, отбелязва агенцията.
„Чакахме ви в Москва“, каза Путин с усмивка на престолонаследника в Рияд. „Знам, че обстоятелствата наложиха тези планове да бъдат коригирани, но, както вече казах, нищо не може да попречи на развитието на нашите приятелски отношения“, добави той. „Но следващата ни среща трябва да бъде в Москва“, заяви след това Путин и добави, че събеседникът му се е съгласил.
Мохамед бин Салман похвали съвместната координация между двете страни, „която помогна за премахване на напрежението в Близкия изток“, съобщи Саудитската агенция по печата. Според престолонаследника двете страни споделят много интереси и те работят в полза на Русия, на кралството, на целия Близък изток и на по-широкия свят.
Срещата на Путин с Мохамед бин Салман дойде, след като цените на петрола паднаха въпреки обещание от страна на ОПЕК+ за допълнително намаляване на производството. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза след разговорите, че сътрудничеството ще продължи в рамките на ОПЕК+, но не даде подробности за посещението.
Руското министерство на отбраната публикува кадри, на които се вижда как самолетът Илюшин-96 на руския държавен глава е съпровождан от изтребители Сухой-35С по време на полета от Русия до Обединените арабски емирства (ОАЕ), където бе първата спирка на Путин. Официален представител от ОАЕ днес каза, че по време на посещението на руския президент в страната са били разменени мнения по редица регионални и международни въпроси. (БТА)
Гиганти на изкопаемите горива зад кулисите на Климатичния форум
Ето коментарът на Politico за двете путинови визити
Неговото присъствие представляваше символичен разделителен екран: в един кадър преговарящите се опитват да отучат света от изкопаемите горива, а в другия кадър Путин с всичко налично прави напук и наопаки.
Докато всички останали се опитват да спасят света от климатичната катастрофа, Владимир Путин преговаряше за износа на петрол от Русия, пише „Политико“.
Докато преговорите за климата на COP28 в Дубай достигнаха планираната си половина в сряда, руският лидер кацна дискретно само на 150 километра. Неговата дестинация обаче не беше международният форум, където официални лица обсъждаха бъдещето на изкопаемите горива.
Беше Абу Даби, столицата на Обединените арабски емирства, където Путин започна бърза обиколка на двама важни бизнес партньорa.
Първо, емирът колега на Путин, шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян. След това стигна до Рияд, за да се види с престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман.
Ако не е умишлено, то времето на Путин със сигурност изглеждаше насочено към глобалните преговори, провеждащи се на по-малко от 90 минути с кола. Неговото присъствие представляваше символичен разделителен екран: в един кадър преговарящите се опитват да отучат света от изкопаемите горива, а в другия кадър Путин с всичко налично прави напук и наопаки.
Руският петрол, разбира се, поддържа Москва на повърхността, откакто Путин започна пълномащабната си инвазия в Украйна миналата година, осигурявайки постоянни приходи, от които Кремъл може да черпи, за да покрие нарастващите си военни разходи. Но цените на петрола напоследък паднаха, оставяйки Русия в безизходица как да управлява добива със страни като ОАЕ и Саудитска Арабия.
На COP28 екскурзиантът Путин провокира протести. „Да не си посмял да дойдеш на COP“, предупреждава един от няколко плаката държани от активисти за климата от движението „Петъци за бъдещето“. „Изкопаемите диктатори вън“. И по-откровено: „Майната му на Путин“.
Вътре в залата обаче близостта на Путин почти не се забелязваше.
„Освен че го споменахте тук, някак си бях забравил, че той може да идва в региона“, каза пратеникът на Съединените щати по климата Джон Кери, отговаряйки на въпрос на POLITICO на брифинг за пресата. — „Но това не ни засяга тук.“
Шефът на Европейския съюз по въпросите на климата Уопке Хоекстра каза пред POLITICO, че „зависи от тези, които го приемат, да обяснят защо смятат, че това е добра идея“.
Путин, добави Хоекстра, „е осъден от огромното мнозинство на ООН и е издирван в Хага за военни престъпления. Така че от европейска гледна точка не може да има бизнес както обикновено.“
Руска петролна главоблъсканица
Визитата на Путин идва в напрегнат момент за отношенията на Русия с богатите на изкопаеми горива държави от Персийския залив.
След като достигнаха рекордни стойности от над 120 долара за барел след нахлуването на Москва, цените на петрола се понижиха. В опит да поддържат цените високи, членовете на картела на производителите на петрол ОПЕК+ се споразумяха да намалят производството, свивайки доставките.
Само миналата седмица Саудитска Арабия заяви, че ще удължи до 2024 г. обещанието за намаляване на дневния износ с милион барела, докато ОАЕ намали дневния добив със 163 000 барела.
Въпреки това западните санкции, които включват таван на цената на руския петрол от 60 долара, принуждават Москва да поддържа потока на своя суров петрол, за да запуши дупки във финансите си и да плати за войната си в Украйна. Те също така накараха Русия да увеличи значително износа на петролни продукти както за Саудитска Арабия, така и за ОАЕ.
И въпреки ангажимента да приложи съкращения на производството, Русия – член на ОПЕК+ – не успя да постигне целите, които обеща тази година и запази добива относително постоянен.
Преди визитата говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че петролът е „винаги на дневен ред“, когато официални лица от трите страни си взаимодействат, съобщи държавната новинарска телевизия Риа Новости. А Юрий Ушаков, един от съветниците на Путин, каза пред руски медии, че Кремъл смята преговорите за „изключително важни“.
Путин ласкаеше своите домакини, преди да започне разговорите си в ОАЕ, като се похвали с „безпрецедентно високото ниво“ на търговските отношения Русия-ОАЕ след кацане в Абу Даби, според Риа Новости.
Министерството на външните работи на ОАЕ не отговори веднага на искане за коментар.
СОР28 противоречия
Срещата на Путин в съседство с COP28 е най-новият обрат за срещата на върха, която беше изправена пред месеци на противоречия относно решението преговорите да се проведат в богатите на петрол ОАЕ.
Пакет от документи, публикувани малко преди началото на конференцията, показват, че ОАЕ планират да използват позицията си на домакин на събитието, за да сключат сделки за изкопаеми горива с чужди правителства, което поставя под съмнение способността им да наблюдават събитието. Президентът на COP28 Султан Ахмед ал Джабер, също главен изпълнителен директор на държавната петролна фирма на ОАЕ, твърдо отхвърли обвиненията.
Путин си създаде навика да избягва срещите на върха за климата. Той не присъства на последните две COP, проведени в Глазгоу, Шотландия, и Шарм ел Шейх, Египет.
Руският президент, който е изправен пред арест в над 100 държави, след като Международният наказателен съд издаде заповед срещу него за военни престъпления, извършени в Украйна, рядко пътува в чужбина.
Малко вероятно е той да бъде арестуван по време на това пътуване, тъй като нито ОАЕ, нито Саудитска Арабия са членове на МНС.
Путин няма да отсъства от страната повече от ден, тъй като се очаква да се върне в Москва в четвъртък, където ще се срещне с президента на Иран Ебраим Раиси.
Междувременно, обратно на COP28, руският павилион изглеждаше далеч от цялото това вълнение.
В сряда сутринта се проведе рускоезичен панел, заобиколен от екрани, показващи достойнствата на ядрената енергия и руската държавна компания за ядрена енергия Росатом.
Прввод: Епицентър.БГ