Президентът Радев вдигна пак самолета и обстреля тежко Сглобката от чужбина – в случая от съседна Сърбия, където откри нов газопровод. И докато отвратителната Сглобка бе разнебитена от президентските снаряди, то близкият до Кремъл сръбски държавен глава Александър Вучич отнесе само целувки и комплименти от „бугарския“ си колега.
„Мен ме притеснява, че парламент с критично ниско гражданско представителство и с още по-ниско обществено доверие изобщо посяга към Конституцията.“ Това коментира пред журналисти президентът Румен Радев относно приетите на първо четене промени в основния закон от Народното събрание в петък.
Държавният глава е на посещение в Сърбия по покана на своя сръбски колега Александър Вучич, където участва в церемония по въвеждането в експлоатация на газовия интерконектор България – Сърбия.
Според Радев има критично важни въпроси, върху които парламентът трябва да се съсредоточи. И не трябва да оставя впечатление, че основният закон в държавата се използва като параван за прикритие на необходимостта от съществуване на тази коалиция, заяви държавният глава.
В такъв парламент не мога да внеса предложение за Конституция, каза Радев относно призивите от някои народни представители. Рекордно ниско гражданско представителство, още по-ниско обществено доверие, няма как там да внеса свое предложение, добави той.
Попитан за ветото за военната помощ за Украйна, президентът Радев заяви, че народните представители трябва да осъзнаят, че тяхната отговорност е най-вече към българските граждани, тяхната сигурност и качество на живот, а не към други държави. Това трябва да бъде тяхно разбиране за тяхната първостепенна задача в този парламент, добави Радев.
Относно земеделските земи той заяви, че казаното от него е изиграло своята роля. Имаме уверенията, че няма да бъде продавана държавна земя, но нека видим сами, добави той.
Нов газопровод свърза в двете посоки България и Сърбия
Президентът Румен Радев поздрави днес сръбския президент Александър Вучич, че е удържал натиска на Русия срещу интерконектора между двете държави.
Знаете, че имаше забрана от страна на Русия към всички кандидати от ЕС за този газопровод. Така че единственото решение за него беше да се направи с Азербайджан и Армения, така че сме щастливи, че Сърбия намери решение“, каза Радев по време на официалното откриване на газовата връзка между България и Сърбия в Ниш. Коментарът му бе направен в присъствието на сръбския президент Александър Вучич и президента на Азарбайджан Илхам Алиев, предаде кореспондент на БГНЕС.
„Газопроводът с България ще диверсифицира източниците на газоснабдяване за Сърбия и ще засили националната сигурност на страната. Ще можем да купуваме газ и на свободния пазар“, каза от своя страна Вучич.
Президентът на Азербайджан благодари на „своя скъп приятел“ Вучич за поканата му да посети страната и припомни, „за стратегическото партньорство на двете държави, които бързо развиват отношенията си“.
„Моето лично отношение и приятелството с Александър допринасят за развитието на сътрудничеството ни. Под неговото ръководство Сърбия се развива, води независима политика, а това е политика, която обслужва интересите на сръбския народ. Ние сме въодушевени от неговите постижения“, каза още Алиев и определи днешната церемония като „приятелска и партньорска“.
Алиев поздрави Радев и Вучич , че газопроводът „допринася за енергийната сигурност и на Сърбия, и на България“, и поясни, че петролът на Азербайджан достига до Средиземноморието.
Изказването на Алиев съвпада с предизборната кампания на Вучич в Сърбия само седмица преди петите поред предсрочни избори за последните десет години.
Заради предстоящите избори Вучич не държа слово на церемонията по въвеждане в експлоатация на интерконектора България – Сърбия. Той се извини на присъстващите. Не мога да говоря толкова много, сега имаме приети условия, че месец преди изборите не можеш да говориш за своята държава, да се хвалиш, каза Вучич.
Интерконекторът е с капацитет 1 милиард и 800 милиона кубически метра синьо гориво годишно. Чрез него България получава достъп до хранилища на природен газ в Австрия и Хърватия. Тръбата позволява доставки за Сърбия от терминалите за втечнено синьо гориво в Гърция и Турция и достъп до Южния газов коридор. По газопровода ще може да се пренася газ и в двете посоки – от България към Сърбия и обратно.