Средният резултат на този випуск на задължителната матура по български език и литература е 50,14 точки, което отговаря на оценка добър 3,93. Резултатът е съизмерим, но малко по-нисък – с около 2,5 точки, от този през предходната година, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Държавният зрелостен изпит по български език и литература (БЕЛ) се състоя на 19 май. „Пътят на посвещаването в любовта“ беше темата, по която зрелостниците писаха тогава интерпретативно съчинение върху „Посвещение“ на поетесата Петя Дубарова. Втората възможност беше есе на тема „Живот в мрежата“.
При литературните задачи със свободен отговор учениците успешно се справят със свързването на изучени творби с имената на техните автори, но трудно извеждат функцията на диалога в повествователен текст. Затрудняват се и при съпоставянето на интерпретацията на дадена тема в изучен и в неизучен текст.
ВСС/WCC – Слаб 2 на матурата по Български език и есето на тема „Гешев и политическия боклук“
Трудно извеждаха функциите на диалога и формулираха тези и висшите кадровици на Съдебната система. Съдебните кадровици имаха затруднения при интерпретациите на темата „Гешев и политическия боклук“ на своята 12 часова седянка. Мислеха нелогично и несвързано. Лутаха се в правната материя. Чудно ли е, че е такова нивото на Върха – каквото излиза от училище, такова влиза в институциите.
Средният бал от матурата по български език и литература възлизал 3,93.
Никак не е зле.
В крайна сметка дечицата живеят и раснат в патологично увредена езикова среда.
Всекидневните лексикално-граматически излияния на зрелостниците от държавно-политическите елити, тивитата, социалните мрежи и при най-благосклонно оценяване не биха получили нещо повече от 3 на релси.
Любомир Пантелеев
„Трябва да се извади една единица , защото тя се дължи на родителите и частните уроци“, добавя Анна Атанасова.