Противоконституционен ли би бил референдум за или против еврото, като противоречащ на договора за ЕС? Дания и Швеция казаха НЕ!
И как партийните елити в различни страни четат един и същи договор, но по различен начин.
Кралство Швеция е член на ЕС от 1995 г. Не е подписвала договора и неговите изменения с резерви – т.е поела е същите ангажименти като България и се подчинява на същите задължения в нормативната рамка.
През 2003 г. обаче в Швеция се провежда референдум за или против отпадане на кроната и въвеждане на еврото като национална валута. На никой изобщо не му е минавало през главата да обяснява, че провеждане на такъв референдум противоречи на Договорите за ЕС и да се опитва да го забрани. Отговорът на шведите е, че си искат кроната. Правителството им естествено уважава решението на народа и замяна на кроната с евро изобщо не подлежи на дебат нито в кралството, нито на ниво ЕС.
Подобна е ситуацията и в Дания, които са член на ЕС. Разликата е единствено в това, че след проведен референдум и отказ на датчаните да приемат еврото страната изрично е даговорила резерви към въвеждане на еврото, които са записани в Договора за ЕС.
В България мнението на управляващия партиен елит е, че изобщо не може да има референдум по въпроса. И това въпреки огромния брой решения на Съда в Люксенбург, че всички граждани на ЕС имат еднакви права и е недопустимо местните власти да ги ограничават. Това не пречи обаче на нашите власти да ограничат нашите права и те да не са същите като в Швеция и Дания.
Даниел Божилов, фейсбук
Кратък коментар за референдума за еврото:
Правото не е математически алгоритъм, то е опит да се сведат правилата за поведение до такъв, чрез използването на човешкия език. Поради неговата недостатъчна прецизност в отразяването на многообразието на живота, а и честата недостатъчна компетентност на приемащите законите, правото често е и въпрос на интерпретации, които позволяват да се попълнят „празнините“ с разсъжденията на юристите. За попълване на тези празнини се ползват различни способи, но те и позволяват допускането на доста логически грешки и изобретателни тълкувания. В силно политизирана тема като тази за еврото, се вижда едно нещо – всеки си избира на какво да се позове. Затова и има съдилища от последна инстанция (вкл. КС като квазисъдебен орган), които да „рекат и отсекат“ и да приключат един казус, който може да има различни тълкувания и да няма как да се разплете езиково. Силният човек накрая решава, което отразява и житейското състояние на правото като произтичащо от властта на грубата сила.
Но фактите си остават факти, независимо колко много юристи, доктори, професори и академици се подпишат под сълзливи декларации за европейския път на България и обиколят телевизиите. А ключовият факт е този:
България НЕ Е обвързана със срок за приемане на еврото.
И в продължение на това – липсата на срок НЕ ЗНАЧИ „възможно най-скоро“ или „в първия момент, когато са изпълнени критериите“. Това значи просто, че няма срок и можем да се възползваме напълно от тази умишлена или недомислена формулировка. На всяка стъпка можем да спрем, със или без референдум. Както го правят шведите и тях никой не ги обвинява в русофилия и антиевропейство. Та те онзи ден влязоха в НАТО, 20 години след нас!
Всичко друго е вторично и нерелевантно.
ПП: Помните ли как доскоро обвиняваха КС, че е политически владян орган? А помните ли как малко по-отдавна, при решението за „Истанбулската конвенция“, това беше изключително назадничав, азиатско-сатрапийски, русофилски орган (въпреки че мнозинството съдии са жени).
Днес, когато едно решение е в тяхна полза, КС вече е от „добрите“. Старата приказка важи с пълна сила – „когато ни харесва е демокрация, когато не ни харесва е популизъм.“
Теодор Демокенчев, фейсбук
Мунчопитекът Божилов да запомни това, което е очевидно – в конституциите на Швеция и Дания се допуска възможността за подобни референдуми, а в нашата не се допуска.Дори и олигофрен като него може да го разбере, само трябва да опиа.
Жалко копеленце, пиеш много. Скапаняк надрусан П. ти Л.
Тук там се появяват някои мунчопитеци да бранят мунчо, но никой не ги бръсне за хора.Бившият конституционен съдия Филип Димитров преди малко каза, че ние вече сме приели еврото и няма какво да се пита.