Според резултатите от проучване, проведено от института „Галъп“, 52% от украинците са за преговори и са готови да отстъпят територия на Русия, пише RS. Според Института през 2022 г. 73% от украинците са подкрепяли продължаването на военните действия, през 2023 г. – вече 63%, а сега за първи път мнозинството подкрепя прекратяването на конфликта. Представители на армията и правителството също признават, че Украйна няма да може да се върне към границите от 1991 г.

Михаил Темпер, боец от батареята на украинските въоръжени сили, отбеляза в интервю за Financial Times, че „е доста трудно да си представим, че ще успеем да изтласкаме руската армия обратно към границите от 1991 г.“. Според Financial Times европейските дипломати също смятат, че украинските служители са станали по-отворени за преговори.
„Ние все повече обсъждаме как ще свърши това и от какво ще трябва да се откаже Украйна за постоянно мирно споразумение“, казва един дипломат.
Според последната анкета, чиито резултати бяха публикувани тази седмица, доверието на украинците в Запада като цяло е спаднало. Около 40% от респондентите все още одобряват водещата роля на САЩ, а 37% изразяват скептицизъм.
Малко след началото на войната одобрението за Вашингтон възлизаше на 66%, а скептиците бяха 16%.
По-голямата част от населението все още има положително мнение за ролята на германците, като 50% подкрепят действията на Берлин. През 2022 и 2023 г. този дял възлизаше съответно на 46% и 53%.
Анкетираните, които изразяват неодобрение към позицията на Германия, са 29%, докато през 2022 г. и 2023 г. те бяха 35% и 20%.
Повечето респонденти все още се надяват Украйна да се присъедини към ЕС и НАТО, но анкетата отчита спад на оптимизма. Делът на украинците, които очакват страната им да стане пълноправен член на ЕС в рамките на следващите 10 години, са намалели от 73% на 61%. Тези, които се надяват на членство в НАТО са намалели от 64% на 51%.

