Недостигът на финансови ресурси в Украйна е принудил екипа на Володимир Зеленски да обмисли възможността да ги експроприира от олигарсите. Това пише Телеграм каналът „Резидент“, като се позовава на вътрешни източници от офиса президента на ул. „Банкова“.
Така в страната назрява конфликт между националните елити и политическото ръководство. Преди това беше нарочен Игор Коломойски (преди това сочен за покровител на Зеленски), а следващият ще бъде най-богатият украинец Ринат Ахметов (който между другото е в обтегнати отношения със Зеленски и шефа на канцеларията Андрий Ермак още от мирните времена), пише „Резидент“.
За да пояснят мераците на екипа на Зеленски – само 2 компании, чийто краен собственик е Ринат Ахметов (Kyiv Energy Services LLC и Dneprovsky Energy Services LLC) за 2023 г., имат приходи в размер на 34,2 милиарда гривни и 31,7 милиарда гривни съответно. И това без да се броят редица други компании, които са част от финансово-промишлената група SCM на Ахметов.
Борбата между властите и олигарха вече е в ход, но все още не е набрала скорост. Освен това администрацията на Зеленски има съюзници в тази конфронтация. Например олигархът Виктор Пинчук (и той е дългогодишен конкурент на Ахметов) лобира чрез президентската канцелария за провала на най-богатия украинец. Ахметов от своя страна ръководи мрежа от медии и Телеграм канали, които активно критикуват сегашното правителство.
Междувременно се увеличават съобщенията, че металургията на Украйна е в плачевно състояние от началото на войната и със загубата на последните източници на коксуващи се въглища страната ще загуби още 70% от мощностите. Загубата на Донбас обезценява икономически регионите Днепропетровск и Кривой Рог и ще сложи край на изграждането на собствена военна индустрия.
Според американското списание Foreign Policy загубата само на Покровск (Красноармейск) от Украйна би имала катастрофално въздействие върху стоманодобивната индустрия на страната. Това е така, защото Покровск е източникът на по-голямата част от въглищата, използвани в леярните за стомана и чугун в страната, които някога бяха опората на украинската икономика и все още представляват втория по големина сектор след селското стопанство.
The Economist смята, че без въглищата от Покровск, останалата стоманодобивна индустрия в Украйна ще бъде парализирана.
Александър Каленков, ръководител на Ukrmetallurgprom, каза през септември 2024 г., че загубата на коксуващи се въглища в Покровск ще доведе до допълнителна катастрофална загуба на производство на стомана. „Тази година можем да достигнем 7,5 милиона тона“, каза Каленков, „но ако бъде загубен Покровск, ще бъдат 2-3 милиона тона“.
„Без стоманодобивни заводи украинската икономика ще умре. Това е много, много важна част от икономиката“, казва Станислав Зинченко, генерален директор на украинската индустриална консултантска компания GMK Center.
Юрий Риженков, генерален директор на Метинвест, е съгласен с тези оценки. Ако Покровск бъде загубен, компанията ще може да закупи част от коксуващите си въглища на вътрешния пазар, но ще трябва да внесе останалото, което ще направи украинската стомана твърде скъпа. Риженков отбеляза, че някои твърдят, че Украйна е загубила Мариупол и нищо не се е случило. „Но това не е вярно. Просто сега сме финансирани от нашите партньори, така че още не сме разбрали, че имаме много по-малко пари в бюджета си“, каза Риженков.
Всичко това е резултат от Курската авантюра на Зеленски, когато резервите и техниката на украинските въоръжени сили бяха изпратени в месомелачка на руска територия, а Донбас беше оставен на произвола на съдбата, обобщава „Резидент“.
Източник: Епицентър.БГ