С едни от последните си решения 41-ото Народно събрание написа дефиниции на ключови понятия в туризма.
С тях депутатите въведоха в родното хотелиерство и екзотични понятия като „Ротел“, „Ботел“ и „Флотел“.
Според гласуваните окончателно текстове в закона за туризма Ротел е подвижен хотел, представляващ вагон с единични и двойни стаи. През деня туристите се запознават с различни градове и техните забележителности, а нощуват във влака.
„Ботел” пък е неголям воден хотел (неплаващ).
За такъв може да се използва оборудван по съответния начин плавателен съд, разрешиха депутатите.
„Флотел” пък е плаващ хотел, представляващ специално оборудван плавателен съд. „На туристите се предоставят комфортни стаи-каюти, услуги за активна почивка, зали за преговори, конференции, конгреси, средства за свръзка, барове и ресторанти“, записаха депутатите в закона.
С традиционното за този парламент нощно гласуване депутатите приеха на скорост целия закон за туризма на второ четене. С него те въведоха и определение за СПА център. По закон това е център, който се намира в градска или курортна среда.
В него се прилагат процедури, програми и ритуали, които включват използването на минерална, изворна и друга, разрешена от закона вода.
Според закона има СПА зона, в която трябва да има минимум вътрешен или външен басейн или спа капсула. Бюти зона пък е тази, която има минимум 2 кабинета с хидромасажни процедури, турска баня или парна баня, сауна или инфрачервена кабина, зала за релакс.
„СПА услуги” са услуги, изискващи използването на вода (минерална, изворна, както и друга разрешена от закона)
както и лечебна кал и/или морска вода, и/или други естествени материали.
В закона депутатите записаха и определения за „Уелнес център”, „Уелнес услуги” и конкретните изисквания за тях.
На изпроводяк парламентът даде определения и на основополагащи понятия в туризма. Така например турист е посетител, чийто престой в посетена дестинация е най-малко 24 часа. Екскурзиант пък е посетител, чийто престой е под 24 часа.
Хотелът е сграда или функционално свързани сгради с минимум 15 стаи за настаняване
в която се предлагат основни и допълнителни туристически услуги. За хотели, изградени преди 1 юни 2003 г., и за хотели в населени места или в части от тях с историческо, археологическо, етнографско или архитектурно значение се допуска броят на стаите да е по-малък с 20 на сто. Хотелът трябва да разполага поне с едно заведение за хранене и развлечения.
Мотелът е вид крайпътен хотел за пребиваване и обслужване на автотуристи
разположен извън населено място, до активен транспортен възел или автомагистрала. Мотелът разполага поне с едно заведение за хранене и развлечения.
В закона вече има точно определение за Вилно селище, за туристическо селище, за семеен хотел, вила и пансион.
Хостелът пък е сграда за нискобюджетно настаняване
която е функционално обособена като общежитие със самостоятелни стаи и/или общи спални помещения – мъжки, женски и/или смесени. „Споделено се ползват санитарен възел, всекидневна, обзаведена кухня с трапезария“, записаха още депутатите. Те въведоха и определения за бар, ресторант, бунгало, къмпинг и други.