Най-важните новини с точния анализ!

Най-важните новини с точния анализ!

Ексклузивно:

НачалоTrump NewsРумънската полиция претърси жилища във връзка с разследването, свързано с отменения първи...

Румънската полиция претърси жилища във връзка с разследването, свързано с отменения първи тур на президентските избори

Последвай Bnews.bg в
  • Румънската полиция претърси днес жилища ден след като Конституционният съд анулира президентските избори на фона на подозрения за руска намеса в полза на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску, спечелил неочаквано първия тур на вота, съобщи Франс прес.

„Три къщи в град Брашов (Централна Румъния)“ са обект на претърсване „по дело, свързано с корупция на избиратели, пране на пари и компютърна фалшификация“, се посочва в прессъобщение на прокуратурата.

Разследващите подозират също така нарушения на закона по отношение на забраната на организации и символи с фашистки, расистки и ксенофобски характер.

Операцията е насочена по-специално към едно лице, което „вероятно е замесено в незаконното финансиране на предизборната кампания на един кандидат-президент“, посочва прокуратурата, без да споменава по име Калин Джорджеску.

В изявлението на прокуратурата се уточнява, че финансирането може да е дошло от престъпления, а парите след това да са вкарани в „процес на пране на пари“, отбелязва Ройтерс.

Разследването започна по-рано тази седмица след разсекретяването на документи от разузнаването, подкрепящи обвиненията за ролята на социалната мрежа ТикТок в кампанията за първия тур на президентските избори, като Русия също е в полезрението на разследващите. 

В един от разсекретените документи на румънското разузнаване се посочва, че Джорджеску,  който иска да прекрати румънската подкрепа за Украйна срещу руската инвазия, е бил широко рекламиран в социалната мрежа ТикТок чрез координирани акаунти, алгоритми за препоръки и платена реклама.

В тези документи се спомена акаунт в ТикТок, чийто потребител Богдан Пещир е извършил плащания на стойност 381 000 долара (361 000 евро) между 24 октомври и 24 ноември на интернет потребители, които да популяризират въпросния кандидат, отбелязва Франс прес.

Представител на прокуратурата, пожелал анонимност, тъй като случаят продължава, каза пред Асошиейтед прес, че претърсванията днес са били направени в имоти, свързани с Богдан Пещир. 

Конституционният съд обяви вчера, че отмени изцяло вота, за да се „осигури неговата валидност и законност“ и поиска „целият изборен процес“ да започне отново. Решението е безпрецедентно и разтърси Румъния, отбелязва Франс прес.

Съдът се позова на „многобройни нередности и нарушения на избирателния закон, които са изкривили естеството на вота на гражданите и равните шансове на кандидатите, като по този начин са засегнали прозрачността и честността на кампанията, в нарушение на принципите на демократичните избори“.

Балотажът трябваше да е тази неделя и щеше да противопостави Калин Джорджеску, който събра най-много гласове на първия тур, и класиралата се втора кандидатка на центристкия „Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони.

Джорджеску каза вчера, че  решението на съда да отмени изборите е равносилно на „преврат“. Той призова изборните власти да не зачетат решението на съда. Джорждеску  е декларирал нулеви разходи за предизборна кампания

Русия отрече да се е намесвала в изборите. ТикТок отрича да е  предоставял  специално отношение на Джорджеску, като заяви, че профилът му е бил верифициран, като политически и съответно третиран като всеки друг такъв.

Ласкони също остро осъди решението на съда, като каза, че то е „незаконно, неморално и потъпква самата същност на демокрацията“ и че вторият тур е трябвало да се състои.

Държавният департамент на САЩ заяви снощи, че румънците трябва да  имат увереност, че техните избори са свободни от чуждестранно зловредно влияние.

Британският министър на външните работи Дейвид Лами каза, че е „обезпокоен“ от информациите за руска намеса.

За да следите новините и коментарите в реално време, абонирайте се за нашите канали ето тук👇

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Въведете вашия коментар!
Въведете вашето име тук

spot_img

Последни

Европа със затихващи функции днес прилича на ренесансова Италия – и това е проблем!

Европейците могат или да се събудят, или да се...

Румен Спецов – особен управител под прикритие на Делян Пеевски в Лукойл Бургас!

По думите на Делян Добрев:,,Румен Спецов е смел човек.Една...

Не пропускай

Европа със затихващи функции днес прилича на ренесансова Италия – и това е проблем!

Европейците могат или да се събудят, или да се...

Румен Спецов – особен управител под прикритие на Делян Пеевски в Лукойл Бургас!

По думите на Делян Добрев:,,Румен Спецов е смел човек.Една...

Спонсорът на Зеленски в съда: Скоро киевският император ще свърши като Наполеон!

Спонсорът на Зеленски и посъдим за корупция Игор Коломойски...

Прочетете още

Европа със затихващи функции днес прилича на ренесансова Италия – и това е проблем!

Европейците могат или да се събудят, или да се примирят с това да се превърнат в континент на паметници и ехтящи спомени. Андреа Дуго е...

БОЕЦ обвини Пеевски и ДПС Ново Начало в наркотрафик и разпространение на наркотици! Потвърдиха версията за убийствата на Къро и Алексей Петров!

БОЕЦ потвърдиха разследването на BNEWS за връзката между председателя на ДПС Ново начало и екзекуциите на фигури със знакови имена - Къро, Трактора и...

Карлос Насар унищожителен: Подведоха ме за срещата с Пеевски! Той няма място във федерацията по вдигане на тежести

Карлос Насар е бил подведен, за да се срещне със санкционирания за корупция псевдо политик и шеф на задкулисието в българската политика Делян Пеевски....
Verified by MonsterInsights