Румънската Дирекция за разследване на престъпленията на организираната престъпност и тероризма (DIICOT) обяви днес, че е образувала наказателно дело в предварителна фаза във връзка с кампанията на крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску за президентските избори. Разследването се отнася до компютърни престъпление, предаде Аджерпрес.
„В резултат на анализа на информациите от (разсекретените) документи, които бяха представени на заседанието на Върховния съвет за национална отбрана на 28 ноември 2024 г. относно протичането на изборния процес за поста президент на Румъния, прокурорите от Дирекция за разследване на престъпленията на организираната престъпност и тероризма се самосезираха относно извършване на следните престъпления: незаконни операции с информационни устройства или програми, опит за престъпление чрез нарушаване на функционирането на информационните системи и опит за незаконен достъп до информационна система“, се посочва в съобщение на Дирекция за разследване на престъпленията на организираната престъпност и тероризма.
На този етап наказателният процес не означава формулиране на обвинения срещу едно или няколко лица, а само създаването на необходимата процесуална рамка за събиране на доказателства, които да позволят следващи действия, отбелязват дирекцията.
По-рано тази седмица бяха разсекретени документи, представени от разузнавателните служби на заседание на Върховния съвет за национална отбрана на Румъния. Според тези документи страната е била мишена на „агресивни руски хибридни атаки“ по време на първия кръг на президентските избори, който беше спечелен от Калин Джорджеску.
Информацията, представена от Румънската разузнавателна служба, Службата за външно разузнаване и вътрешното министерство, показва, че финансирането на кампанията на Калин Джорджеску в социалната мрежа ТикТок е възлизало на един милион евро въпреки твърдението му, че не е похарчил нищо. Според документите също така е имало действия на киберфактор на ниво държава върху информационните и комуникационни инфраструктури, участващи в изборния процес, и че Румъния е била цел на агресивни руски хибридни действия.
Румънската партия РЕПЕР („Подновяваме европейския проект на Румъния“), основана от бившия премиер Дачиан Чолош, съобщи днес, че е поискала от Централното избирателно бюро да анулира състоялите се на 1 декември парламентарни избори, позовавайки се на „намесата на Русия“ и „манипулацията и дезинформацията на населението“ от страна на една от партиите, предаде Аджерпрес.
„Партия РЕПЕР поиска от Централното избирателно бюро да анулира парламентарните избори. Имаме очевидни данни за намеса на Русия и в тези избори и манипулация и дезинформация на населението от страна на определена партия. Смятаме, че същият принцип, който определи анулирането на президентските избори с решение на Конституционния съд, трябва да се приложи и за парламентарните избори, които бяха опорочени по подобен начин“, се посочва в публикация на РЕПЕР във Фейсбук.
Важно е волята на народа да бъде изразена в „справедлива и демократична рамка и доверието в избирателната система да бъде напълно възстановено“, заяви още партията, която остана под 5-процентния праг за влизане в парламента.
„Призоваваме всички участници да поставят интересите на гражданите на първо място и да гарантират, че новият кръг от избори ще бъде организиран отговорно и честно. РЕПЕР ще продължи да насърчава една европейска Румъния, изградена върху солидни демократични ценности и зачитане на върховенството на закона“, допълва партията.
По-рано днес и партия ДРЕПТ („Справедливост и уважение в Европа за всички“), която също не успя да прескочи изборния праг, призова за анулиране на парламентарните избори. Лидерът на партията Влад Георге мотивира искането си с това, че и тези избори са били под знака на „хибридната война“.
„Току-що поискахме отмяна на парламентарните избори. Парламентарните избори също бяха под знака на „хибридната война“, заради която Конституционният съд отмени президентските избори. Така че е нормално всички избори, засегнати от чуждестранната намеса, описана от румънските институции за национална сигурност и чуждестранните партньори, да бъдат възобновени“, написа Влад Георге днес във Фейсбук, където приложи снимка на искането си, внесено от ДРЕПТ във Върховния касационен съд.
На парламентарните избори на 1 декември управляващата Социалдемократическа партия (СДП) се класира на първо място с над 22 процента от гласовете, следвана от крайнодесния националистически Алианс за обединение на румънците (AUR) с около 18 процента. След тях се нареждат десноцентристката Национално-либерална партия (НЛП) с около 13 процента и центристкият Съюз за спасение на Румъния (ССР) с 12 процента. В парламента влизат още две крайнодесни и националистически партии – SOS Румъния и Партията на младите хора (POT), съответно със 7 и 6 процента, както и Демократичният съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) с 6 процента.