След два месеца в ареста бизнесменът Румен Гайтански с огромен процент вероятност ще излезе на свобода срещу 250 000 лв. гаранция. Това му наложи днес първата инстанция – Софийският градски съд.
Мярката обаче едва ли ще бъде протестирана, защото преди това и двете прокурорки се съгласиха със защитата, че Гайтански трябва да бъде пуснат под гаранция. Така – ако до три дни той внесе парите, ще напусне ареста.
Адвокатката Галя Гълъбова първо опита да издейства дело при закрити врати – заради документи за здравословното състояние на доверителя й. Тя посочи, че от страна на прокуратурата се работи свръхактивно – делото е вече 74 тома, самият Гайтански е дал няколко пъти показания – запоследно на 8 октомври, и не може да повлияе на свидетели или документи по процеса.
Тя смята, че са отпаднали предпоставките, които предполагат той да бъде задържан. Освен това изтъкна, че съдейства на разследването от самото начало, доброволно е предавал всякакви доказателства и документи, които са му поискали разследващите.
Както и че на 16 август сам се яви пред разследващите органи – в случая в Комисията за противодействие на корупцията (там парадоксално беше, че след като научава, че го „издирват“, Вълка опита да се предаде още на 15-и, но тогава го върнали – за да спазят процесуалния ред, трябвало да се яви на другия ден – бел. ред.).
Двете прокурорки – малко изненадващо – се съгласиха със защитата напълно. Те приеха, че макар да е прекарал почти целия период на ареста си в затворническата и в МВР болница, „дейстително се нуждае от адекватно лечение“. Както и с останалите факти – че помага на разследването, вече не може да повлияе, има чисто съдебно минало и пр.
Самият Гайтански бе повече от лаконичен:
„Не мога да разбера обвинението, не съм извършвал никакво престъпление!“
Делото
Става въпрос за делото за отпуснат кредит от 150 млн. лв. от Българската банка за развитие, по което обвиняем и издирван е също бившият й шеф Стоян Мавродиев и още един човек – Иван Георгиев (той бе пуснат под гаранция още в първите дни на процеса). Според разследването част от изтеглените близо 150 млн. лева от ББР са отишли за закупуване на луксозни автомобили, а 30 млн. лева от кредита са прехвърлени към свързано с Гайтански дружество, с което са погасени задълженията на ТЕЦ-Варна към „Търговска банка“. ТЕЦ-Варна се свързва с почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
Днес съдия Виктор Чаушев изчете предълго определение, в което направи „на пух и прах“ обвиненията на прокуратурата – за длъжностно присвояване (Мавродиев се води, че е извършител, а Гайтански – подбудител).
Той каза, че „по неангажирещото му мнение“ вижда най-много факти за обвинение по доста по-лекия член от НК: представяне на фиктивни обезпечения с цел да получиш кредит. – чл. 248а от НК.
Най-голяма част от определението му бе посветна на обвиненията срещу длъжностното лице – в случая Стоян Мавродиев, като каза, че прокуратурата не е направила нищо, за да докаже умисъл, за да се изпълни съставът на престъплението длъжностно присвояване.
Напротив – като свидетели са разпитани Никоай Мирчев – н-к отдел „Кредитиране“ и Андон Георгиев – сочен като съветник на главния изпълнителен директор Мавродиев. Но органите на досъдебното производство не са положили усилия да докажат тежкото умишлено престъпление – длъжностно присвояване в особено големи размери.
Що се отнася до Гайтански, съдията определи, че съществува подозрение същият да е съпричастен към престъпление, квалифицирано по друг текст от НК, за което също е предвиден затвор и също се явява тежко умишлено. Но не е налице опасност да се укрие, има установена самоличност, местоживеене, със семейни, социални и професионални връзки е, които го задържат трайно на територията България и пр., и пр.
Източник: clubz.bg