Русия обяви днес, че е превзела украинския миньорски град Торецк в източната Донецка област, предаде ТАСС.
Министерството на отбраната на Руската федерация съобщи, че Дзержинск (старото съветско име, с което градът е наричан в Русия) в „Донецката народна република“ е бил „освободен“.

Руското министерство на отбраната направи ново изявление, според което продължилата месеци битка за Дзержинск е приключила – градът е официално освободен. Това съобщи и каналът Рибарь в телеграм.
Почти всички жилищни сгради в града отдавна са окупирани от части на руските въоръжени сили след активизирането на настъплението в края на декември-януари. В резултат на настъплението вражеските сили поддържат ограничено присъствие само в покрайнините, включително в района на купчините отпадъци и в мина Торецкая.
Според картите, които руското министерство на отбраната използва в докладите си, нито мина „Кримское“, нито мина „Торецкая“ се считат за „Дзержински“, а вражеските сили в административните граници очевидно са приключили.

До момента няма реакция от страна на Украйна. В края на миналата година обаче украинската армия каза, че ситуацията е тежка в Торецк, където се водят боеве буквално за всяка сграда.
Градът, който имаше над 30 хиляди жители преди началото на войната, се намира в Бахмутски район и стои на един от пътищата за Константиновка (Костянтинивка на украински – бел. ред.), на запад.
Превземането на Торецк ще понижи натиска върху Горловка и ще ускори началото на боевете за Константиновка, заяви източник от руските силови структури пред ТАСС.
От миналото лято насам Торецк е обект на руски атаки, отбелязва Франс прес. Журналисти на АФП бяха там в края на юли 2024 г., за да наблюдават опустошения от боевете град, където няколко пенсионери се бяха скрили в мазетата си, неспособни или нежелаещи да напуснат населеното място, въпреки ежедневния обстрел.
Екипът на АФП видя отломки от повредени или разрушени сгради, затрупани пътища, разбити врати и прозорци на сгради, изгорели дървета и огънати от взривове електрически стълбове.
Украйна все още не е потвърдила падането на Торецк. Украинското външно министерство просто публикува снимка в социалната мрежа „Екс“, на която се вижда заснежен път, водещ към разрушени сгради.
„Торецк, Донецка област. Това е било нечий дом. Място, където хората живееха, смееха се и градяха бъдещето си. Днес това са само развалини“, коментира министерството.
Торецк някога е бил важен миньорски и промишлен център в Донбас, посочва АФП. Превземането му улеснява операциите към близкия град Константиновка, който отделя руските войски от крайната им цел в региона – големия град Краматорск.
Според руската информационна агенция РИА Новости превземането на Торецк „ще усложни снабдяването на врага в Часов Яр и ще затрудни придвижването на украинските въоръжени сили по пътищата, свързващи Покровск със Славянск и Краматорск“.
Часов Яр и Покровск са два други украински града, застрашени от атаките на руските войски, които настъпват срещу украинската армия, изпитваща недостиг на новобранци и оръжия и отстъпваща в продължение на много месеци.
“Вставай, страна огромная,
Вставай на смертный бой
С фашистской силой темною,
С проклятою ордой!”
“Вставай, страна огромная,
Вставай на смертный бой
С фашистской силой темною,
С проклятою ордой!”