Позицията на България относно модернизацията на самолетите МиГ-29 в Полша е в разрез с духа и договореностите между София и Москва в сферата на военно-техническото сътрудничество. Това заяви за агенция РИА „Новости“ зам-директорът на руската Федерална служба за военно-техническо сътрудничество Анатолий Пунчук.
„Позицията на София е контрапродуктивна и е в разрез с духа и договореностите между нашите страни в сферата на военно-техническото сътрудничество, особено в частта за защита на интелектуалната собственост. Това несъмнено ще се отрази негативно на по-нататъшните ни отношения в тази сфера“, каза Пунчук.
По думите му това създава предпоставки, че РСК „МИГ“ като производител на тези самолети, няма да може в бъдеще да гарантира безопасността на техните полети.
През последните седмици от руския авиоконцерн вече няколко пъти повдигаха въпроса с ремонта на изтребителите.
Сделката с Полша за ремонта на българските изтребители МиГ-29 не само е незаконна според международното право, но и ще излезе двойно по-скъпо на България и ще застраши живота на пилотите й, се казваше в последното писмо на генералния директор на руската самолетостроителна корпорация „РСК МиГ“ Сергей Коротков до посланика на Москва в София Юрий Николаевич, което разпространиха до медиите от дипломатическата мисия.
Преди това имаше и друго официално предупреждение от Москва адресирано до председателя на ресорната комисия в парламента ген. Михо Михов. Военният министър Николай Ненечев обаче подписа споразумение за модернизацията с полската страна.
Москва твърди, че Полша няма лиценз да извършва ремонт на двигателите за трети страни, каквато България се явява. Поляците отвърнаха, че такъв не им трябва. „РСК Миг“ обаче не смята така.