Три корпорации си сътрудничат в процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". За това е подписан меморандум между руската държавна корпорация "Росатом", Framatome SAS (Франция) и GE Steam Power.
"Росатом", "Дженерал електрик" и "Фраатом" искат да строят втората ни атомна централа, докладва и министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред депутатите. Тя очаква оспорвана битка за АЕЦ "Белене".
Петкова отчете ролята на премиера за успеха и за тази новина. Неговата репутация и международен авторитет подпомогнали този процес на интерес от тези три световни гиганта в атомната енергетика, по думите й. Това е добра новина за България, категорична е министър Петкова. Обединяването на компании в консорциум за нея е добра новина и за развитието на енергетиката ни.
Постигнато е споразумение – при условие че руската държавна корпорация "Росатом" бъде избрана за стратегически инвеститор в проекта въз основа на резултатите от конкурса, General Electric ще се счита за партньор с турбогенераторната инсталация, базирана на технологията Arabelle и оборудването на машинна зала, а Framatome SAS – за партньор с оборудването за Автоматизираните системи за управление на технологичните процеси (АСУ ТП) за българската атомна електроцентрала.
В съответствие със споразуменията, компаниите ще обединят усилията си за участие в процедурата за избор на стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене".
Меморандумите са били подписани от Кирил Комаров, първи заместник генерален директор и директор на Блока за развитие и международен бизнес на "Росатом", Фредерик Лельовр, старши изпълнителен вицепрезидент по регионалните продажби на Framatome SAS и Микаел Керуле, президент на General Electric Steam Power.
"Росатом", Framatome SAS и General Electric влязоха в краткия списък от пет кандидата за осъществяването на проекта АЕЦ "Белене", заедно с Китайската национална ядрена корпорация (China National Nuclear Corporation – CNNC) и Корейската хидро-ядрена корпорация (Korea Hydro & Nuclear Power Corporation – KHNP).