Единственият ВУЗ, където цените стремглаво падат, но не поради желанието на ръководството, а вероятно заради неговата неосведоменост, е Югозападният в Благоевград.
Тук семестър по педагогика е паднал до цена от 207 лв., след като тази година е струвал 259 лв. Таксата за хуманитарните специалности е намалена с 83 лв. и е станала 332 лв. Природните науки стават 320 лв. срещу 520 лв. през тази учебна година, а с цели 119 лв. по-евтино става на семестър обучението по специалността „Обществено здраве“.
Годишните такси на ВУЗ-овете за 2011/2012 г. са до 50% от норматива за издръжката на обучението на един студент,
докато през тази учебна година те бяха 33%. Вероятно на това се дължи заблудата на държавния университет в Благоевград, чиято каса ще обеднее, но опашките от студенти вероятно ще се удвоят.Във всички висши училища най-евтини си остават педагогическите специалности.
В Софийския университет бъдещите педагози ще плащат на семестър по 340 лв. срещу 289 лв. за миналата година. Хуманитарните специалности, филологиите и правото струват вече 500 лв., като поскъпването тук е с 38 лв. Математика и информатика в СУ се вдига за бакалаврите на 750 лв. за семестър, което прави увеличение с 86 лв.
Именно докторантурата по тази специалност тази година се очертава като най-скъпата – 1594 лв., като увеличението е с цели 266 лв.
Иначе поскъпването при таксите на семестър за докторантите се движи между 100 и 200 лв.във всички държавни университети.
Във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ хуманитарните специалности скачат с около стотина лева.
Семестър по право, философия или филология ще струва 554 лв.Таксата за бъдещите художници се вдига със 70 лв. и струва 840 лв., за магистратурата ще се плаща по 900 лв. на семестър, за докторантура няма промяна, тъй като семестърът е достатъчно скъп и сега – 1400 лв.
Семестърът по педагогика в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ е оценена на 346 лв. за семестър, толкова е цената и във ВТУ. Хуманитарните специалности почти повтарят по цена тарифата на търновския ВУЗ – 500 лв. за бакалавър с увеличение от 60 лв. на таксата, 580 лв. струва семестър по природни науки, където поскъпването е с 80 лв. на семестър. Бакалаврите по изкуствата в Пловдив ще трябва да броят по 600 лв. Увеличението за тях е 40 лв.
Бакалаври и магистри в Техническия университет в София ще плащат по 610 лв. на семестър, което е поскъпване с 30 лв. на таксата.
В Стопанската академия в Свищов има увеличение на таксата с около 60 лв. и семестърът по икономика струва 346 лв. В Икономическия университет във Варна семестриалната такса за едноименната специалност е 550, а 600 лв. са компютърните специалности, като цената е без промяна. В УНСС семестърът е оценен на 554 лв., като увеличението е с 92 лв. Непроменена остава семестриалната такса в Университета по архитектура в София – 660 лв.
Медицината остава без промяна в семестриалните такси и в Медицинския университет в София,
където обучението за лекар на семестър струва 900 лв., с 50 лв. по-скъпа е таксата в Медицинския ВУЗ в Пловдив и също остава непроменена.
Най-скъпо е обучението в държавните висши училища по изкуствата.
Със 150 лв. поскъпва музикалното образование в Музикалната академия „Панчо Владигеров“ и става 1150 лв. на семестър и 1600 лв. за докторант, където увеличението е с драстичните 200 лв. Всички специалности в Художествената академия струват по 800 лв. и са поскъпнали едва с 30 лв., изключението прави специалността „реставрация“, където студентите ще броят по 920 лв. – с 40 лв. отгоре спрямо тази учебна година.
1300 лв. струват всички специалности в НАТФИЗ,
цените са скочили със 100 лв., а докторантите трябва да платят по 1500 лв. на семестър, като и при тях поскъпването е със 100 лв.
Спортната академия иска от студентите си по 840 лв. на семестър за всички спортове, тук няма промяна в таксите.
812 лв. е цената на семестър в Академията на МВР за специалността
„Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“, като поскъпването е със 136 лв. Толкова струва и „Защита на националната сигурност“. Бъдещите пожарникари ще плащат по797 лв. на семестър. 346 лв. е семестриалната такса за „Публична администрация“, която е нова специалност.
Кабинетът одобри и таксите на кандидатстудентските изпити.
Най-евтина е таксата за кандидатстване в Югозападния университет „Неофит Рилски“, където първият изпит струва 25 лв., а всеки следващ по 20 лв.
30 лв. е таксата за първи изпит и толкова за всеки следващ и в Софийския, и във Великотърновския университет.
В Пловдивския университет 30 лв. струва първият изпит и по 20 лв. всеки следващ.
В Техническия университет в София се кандидатства срещу 30 лв. и 20 лв. за следващ. 30 лв. е таксата на кандидатстудентския изпит в Академията на МВР. 20 лв. на изпит ще плащат спортистите, които искат да имат диплома от Спортната академия. 40 лв. е кандидатстудентският изпит в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София, а за всеки следващ изпит се заплаща по 25 лв. Още по-скъп е кандидатстудентският изпит в УНСС – 50 лв. и 20 лв. за всеки следващ изпит, а
рекордът държи Медицинският университет в столицата, който иска кандидатстудентите да платят по 60 лв. за първо явяване
и за всеки следващ изпит по още 30 лв.