Активите на издирваната от ФБР, Интерпол, излъгани инвеститори, частни детективи криптокралица Ружа Игнатова по целия свят са замразени. Това съобщава Би Би Си. Това става 7 години след нейното изчезване.
Заповедта за глобално замразяване на активите е публикувана в сряда от Върховния съд на Лондон и е извоювана покрай групов иск, заведен от повече от 400 инвеститори на OneCoin.
Игнатова, която е родена в България, но по-късно става германска гражданка, се издирва във връзка с организиране на огромна измама с криптовалута, наречена OneCoin, на стойност 4,5 млрд.долара. Замразяването на богатството й е резултат от действията на група инвеститори в проекта й, които търсят обезщетение за загубите си.
Най-издирваната жена в света изчезна в момента, когато слезе от самолет на Ryanair в Атина през 2017 г.. От тогава досега следите й се губят и никой все още не е успял да спечели 5-те милиона долара, които САЩ дават за залавянето на Ружа Игнатова.
Групата на инвеститорите от Великобритания се оглавява от Дженифър Макадам, която твърди, че тя и нейните приятели са загубили десетки хиляди паунда в измамата OneCoin. Шотландката направила всичко възможно да ги убеди да вложат парите си в проекта на Игнатова и по-късно разбрала, че е станала жертва на измама.
Според Би Би Си само в Обединеното кралство инвеститорите в OneCoin са загубили повече от 100 млн паунда. Групата на Макадам се представлява в съда от адвокатска кантора “Mishcon de Reya”. В момента искът остава отворен, така че ищците все още могат да се присъединят, са заявили от кантората. Само тези инвеститори, които се подпишат в иска, ще могат да получат обезщетения, които са възстановени.
Заповедта за замразяване не се отнася само до изчезналата криптокралица. Тя се отнася и до още седем от съучастниците й и четири компании, за всички се твърди, че са били свързани с OneCoin под някаква форма. Запорирани са активите на Себастиан Грийнууд, Кристофър Хамилтън, Робърт Макдоналд, организаторите Кари Уолрос, Мухамад Зафар, Мойнул Ислам и Монирул Ислам. Активите на две компании от Гърнзи, за които Би Би Си разкри през 2021 г., че са били използвани от Игнатова за закупуване на пентхаус в Кенсингтън за 13,5 милиона паунда и апартамент за 1,9 милиона паунда в същата сграда, също са замразени. Не става ясно как точно заповедта на лондонския съд ще бъде изпълнява в другите страни, в които тя има имущество, активи, имоти, пари.
Само преди няколко седмици правителството на САЩ обяви награда от до 5 млн. долара за информация, която да доведе до арест и/или осъдителна присъда за криптокралицата с Ружа Игнатова. Това заяви американският посланик в София Кенет Мартен по време на съвместно изявление с и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов и председателя на ДАНС Пламен Тончев.
Ружа Игнатова, която е с германско гражданство, от 2022 г. е в списъка на ФБР с най-издирваните престъпници. Тя се издирва от САЩ и Германия за участието в една от най-широкомащабните схеми за измама в историята – пирамидата „Уанкойн“. По данни на САЩ жертвите на Игнатова са се разделили с над 4 млрд. долара. По-късно на сайта на Държавния департамент се появи съобщение с инструкции.
„Ако имате информация, свържете се с ФБР през Telegram: @RujaReward, Signal: @RujaReward.01, или онлайн на tips.fbi.gov. Ако сте извън САЩ, можете да посетите най-близкото посолство или консулство. В САЩ можете да се свържете с местния офис на ФБР“, се казва в съобщението.
Криптокралицата Ружа Игнатова се издирва от Интерпол с червена бюлетина от Интерпол като германска гражданка.
Възнаграждението до 5 млн. долара е по програмата на Държавния департамент за възнаграждения за разкриване на транснационална организирана престъпност, която подкрепя усилията на правоприлагащите органи за пресичане на транснационалната престъпност в световен мащаб и предаване на бегълците на правосъдието.
Държавният департамент уверява, че анонимността на хората, които дадат информация за Игнатова, ще бъде запазена. И уточнява, че държавни служители не могат да претендират за възнаграждението.
Криптокралицата Ружа Игнатова изчезна през 2017 г., седмици след като американските власти обявиха обвинението ѝ.
Тук ще ѝ бъде повдигнато задочно обвинение, за да може да се конфискува имущество
Сарафов каза, че българските служби също активно работят по случая. „Предстои тук да бъде повдигнато задочно обвинение на Ружа Игнатова, което освен наказателната санкция, ще позволи да предприемем процедура по конфискация на престъпното имущество от пирамидата ѝ „Уанкойн“, посочи и.ф. главният прокурор. Не стана ясно защо този ход се предприема едва сега и колко от имуществото, свързано с Игнатова е останало неразпродадено и неприкрито.
Шефът на ДАНС Пламен Тончев припомни, че компанията майка „Уанкойн“ е регистрирана в Гиблартар. ДАНС се е задействала, когато бил установен трансфер на 15 млн. „Установено е имущество за над 10 млн. евро. Предстои да бъде внесено искане за запор в съда“, каза Тончев.
В началото на месеца Би Би Си пусна разследване, в което се твърди, че Игнатова е плащала по 100 000 евро месечно на митичния Христофорос Аманатидис, по-известен като Таки. Доскоро Таки бе издирван от българските власти с червена бюлетина в Интерпол и се намираше в Дубай, но после той отпадна от списъка на издирваните, защото обвиненията срещу него са свалени.
Родената в България, но притежаваща и германско гражданство Игнатова се издирва заради създадената от нея финaнcoвa пиpaмидa, която е завлякла лековерни инвеститори с поне 4 млрд. долара.
„Въпреки че не е известно как Таки и г-жа Игнатова са се запознали или дали той е бил свързан с „Уанкойн“ от самото начало, множество източници твърдят, че са имали близки лични отношения и че той е бил кръстник на дъщеря ѝ“, посочва още Би Би Си.
В разследването се говори за възможно убийство на Игнатова на яхта в Йонийско море и в същото време се разказва за неуспешна операция в Гърция през 2022 г. за нейното задържане. В разследването се разказва и за отношения и разговори през 2022 г. между Таки и застреляния точно преди години в ЮАР Красимир Каменов-Къро все във връзка с Игнатова. „Екипът на Би Би Си получи и проучи различни наблюдения и сигнали за местонахождението на г-жа Игнатова след предполагаемото ѝ убийство – включително подробности за неуспешна полицейска операция в Гърция за залавянето й през 2022 г. Може да се окаже, че слуховете за нейната смърт са просто още една брилянтна маневра, която да отблъсне всички от миризмата. Ако случаят е такъв, с течение на годините вероятно ще става все по-трудно за нея да се скрие“, се посочва в журналистическия материал.
Криптокралицата Ружа Игнатова, която се издирва от десетки полицейски служби и е в Топ 10 на най-търсените от ФБР лица, няма как да не се е ползвала с протекции по света, а и в България.
Преди 2 години, в съобщението за издирването ѝ МВР изрично подчерта, че Игнатова е освободена от българско гражданство.
През 2017 г. бе проведена специализирана полицейска операция за неутрализиране на мащабна пирамидална структура за измами с търговска цел и пране на пари чрез ОneCoin. Тогава ГДБОП и ДАНС претърсиха офисите на 15 дружества, разпитани бяха 50 души и бяха иззети сървъри.
През 2019 г. пpoĸypaтypaтa нa Maнxaтън, Hю Йopĸ, повдигна обвинeния за финансови измами на двама души, измислили криптoвaлyтaтa ОnеСоіn. Според властите в САЩ мултимилионерката Ружа Игнатова и брат ѝ Констатин Игнатов са създали финaнcoвa пиpaмидa – едноименната компания „Уанкойн“, която е завлякла лековерни инвеститори.
Игнатов бе арестуван от ФБР на 6 март 2019 г. на летището в Лос Анджелис. Той обаче се споразумя с прокуратурата за 34-месечна присъда, колкото вече беше прекарал в ареста, и наскоро беше освободен.
Източник: Сега