Американската телевизия Си Би Ес отбелязва на сайта си промяната в позицията на американския президент Джо Байдън, който посочи, че пропалестинските протестиращи „имат основание“ за исканията си, след като те предизвикаха кратко прекъсване на събитие от предизборната му кампания в Северна Каролина.
„Галъп“ публикува вчера ново проучване, според което подкрепата на американската общественост за водената от Израел война е спаднала значително – от 50% през ноември до 36% сега, а 55% не одобряват действията на Израел, информира британският в. „Гардиън““.
Президентът на САЩ Джо Байдън и висши членове на неговия екип показват седмица след седмица, че търпението им към Израел и неговите практики в Газа се изчерпва, констатира Би Би Си. Затова Вашингтон използва все по-остър тон, за да изрази недоволството си към Израел.
Решението да не бъде блокирана резолюция с искане за прекратяване на огъня в Съвета за сигурност на ООН показва, че президентът Байдън е решил, че суровите думи не са достатъчни за Израел. Фактът, че САЩ лишиха Израел от дипломатическо прикритие за действията му в ивицата Газа, е важна стъпка. Това показва дълбочината на разрива между Белия дом и израелския премиер Бенямин Нетаняху, отбелязва медията.
Израелското общество е разединено по въпроса кой от двата приоритета в политиката да бъде избран – унищожаването на „Хамас“ или освобождаването на държаните от ислямиското движение 130 заложници в Газа, и мнозина смята, че двете цели са несъвместими, констатира „Уолстрийт джърнъл“.
„Гардиън“ информира за оставката на служителка на Държавния департамент, която излага на показ разногласията в политиката на САЩ по отношение на Газа. Стратегията на администрацията на Байдън за Газа се оценява като „бъркотия“ на фона на противоречиви цели. Служителката Анел Шелайн, която е отговаряла за правата на човека, подаде оставка от Държавния департамент на САЩ във връзка със събитията в Газа. Тя обясни, че администрацията на Байдън пренебрегва законите на САЩ, като продължава да въоръжава Израел и премълчава доказателствата, които САЩ са видели за израелски нарушения на правата на човека.
Служителката заяви, че се е надявала да окаже влияние върху политиката, като остане на поста си в близкоизточния отдел на Бюрото за демокрация, права на човека и труд, участвайки в дискусии, подписвайки декларации за несъгласие и изразявайки загрижеността си пред своя ръководител. Но е загубила увереност, че може да направи нещо, което да повлияе на доставката на американски оръжия за Израел.
Шелайн е едва вторият служител на Държавния департамент, който подава оставка заради политиката на САЩ към войната в Газа, но заяви, че много от колегите ѝ са ѝ казали, че биха напуснали, ако можеха да си позволят да загубят работата си, и са я призовали да говори открито за причините за напускането си, а не да си тръгне тихомълком.