Зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Жеков, който в четвъртък бе отведен за разпит заради вноса на отпадъци, се оказа арестуван. Това съобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева пред журналисти по повод провеждата от сутринта спецакция в София, Пловдив, Ботевград и Русе. Потвърди се и неофициалната информация, че тя е свързана с незаконен внос на отпадъци от Италия. Заедно с Жеков са арестувани още петима души.
Обиски бяха извършени в жилища на Жеков, както и в офиси на русенските бизнесмени Атанас и Пламен Бобокови, които освен в бизнеса с автомобилни масла, участват и в този с рециклирането на акумулаторен и оловен скрап, но също така и полиетилен и попипропилен. Твърди се, че братята също се разпитват. Мобилните им телефони са изключени.
По-интругуващото и публично известно е, че братята имат роднинска връзка с вицепремиерът Красамир Каракачанов, който от години покровителства над тях. Приятелството им тръгва от родния град Русе, като дори се говори, че именно Каракачанов е бил кум на единият от двамата братя.
Още в началото на 2019 година BNews изкара на светло поредната схема на министъра на отбраната. Държавата се опита да спаси губещата инвестиция на русенските бизнесмени ("Арена Русе" АД) , като за целта с помощта на Каракачанов им бяха отпуснати 20 млн. лв. Пари, директно влязли в хазната от обикновения данъкоплатец и преминали в джоба на милионери.
Припомняме, че Арена Русе беше открита през 2015 г. , на площ 6 хил. квадратни метра. Малко след откриването й тя смени името си на "Арена Монбат". Подписаният с „Монбат“ договор за генерално спонсорство бе за срок от две години, с опция за продължение с още една. Времето изтече, а залата не носеше никакви приходи, инвестицията се оказа пагубна за братята, които са близки до ВМРО и се чудеха как да се отърват от воденичния камък на шията си.Така Каракачанов за пореден път използва държавните лостове, за да пробута свои хора с облажване от държавната хазна, в която текат средстава от обикновения данъкоплатец.
Кои всъщност са братя Бобокови?
Те са сред най-богатите българи, като според различни класации на в първата десетка на баровците у нас. Братята са родени в русенското село Пиргово. Атанас – на 2 ноември 1959 г., а Пламен на 31 октомври 1968 г. По онова време селото е известно с лозята, винарската си изба и стария комунистически род Бобокови. Един от него – Ангел, става първи секретар на окръжния комитет на БКП в Русе. Той не е нито баща, нито чичо на двамата, както се говори, но определено им е роднина въпреки, че братята гледат все повече да се дистанцират от тази кръвна връзка.
Момчетата от малки се развиват "правилно" за онова време. Атанас завършва най-престижното русенско училище – Английската гимназия, а Пламен – второто по престиж – Математическата гимназия. После Атанас записва най-престижната по онова време специалност, за която се иска специална препоръка от градския комитет на партията – международни икономически отношения, а Пламен – също престижното право в Софийския университет.
Демокрацията ги заварва в София – малкият още следва, а големият работи в дилинг-службата на Българската външнотърговска банка!
Баткото Атанас изведнъж решава да емигрира в САЩ. Какво е правил там, не е публично известно, но скоро се връща и през 1992 г. братята основават първата си фирма в родното си село Пиргово – едноличния търговец "Бобоков и синове". Единият вече е на 33 г., а другият – на 24. Дейността на компанията тогава е класифицирана като “облекла и аксесоари – магазини”. Години след старта на бизнеса им те са вече в топ 10 на България по богатство.
Обаче те завъртат и търговия с горива. Пазарът се стабилизирал, печалбите им намалели, а в петролната търговия се намесили мутрите и братята, по собствените им признания, решили да произвеждат масла.
"Приста ойл" е основана през ноември 1993 г. в русенската рафинерия, която е преработвала добития петрол от находищата край Шабла и Тюленово. Спечелените от петрола пари само за една година ще са били много, защото братята си построяват завод и през 1995 г. започват производство на смазочни масла с марката "Приста".
Четири години по-късно приватизират завода за акумулатори в Монтана – "Монбат”. С напредване на годините, братята вече имат заводи в Турция, Румъния, Сърбия, Унгария, Туркменистан, пристанищни терминали в Одеса и Варна, летище край Русе, имат изключителните права да снабдяват с масла 750 пристанища по света, а също и йеменската армия.
Притежават и колекция от антики, оценявана на 80 млн. евро. Имената им бяха сред спряганите в парламента като хората, заради които бе гласуван новият закон за културното наследство, узаконяващ частните сбирки. Покойният Стефан Данаилов, като министър на културата, им разрешава и да направят първия частен музей в родината.
Бобокови, както почти всички бизнесмени на прехода, всъщност са сред получилите от червените куфарчета с пари за началото на бизнеса си и затова е било странното пребиваване на Атанас в САЩ, а после и бързото натрупване на капитали, разкриват запознати още преди години.
Имената им бяха замесени с това на Христофорос Аманатидис-Таки.
През 2008 г. ченгета им иззеха колекция от 400 старинни монети и антична колесница. Тогава все още го нямаше законът за частните колекции и те не бяха легални. Като член на банда за незаконни археологически разкопки бе арестуван и археологът Димитър Драганов, който се грижи за антиките им и участва във фондацията “Братя Бобокови”. Бизнесмените твърдяха, че имат редовни документи за експонатите си.
Имената на братята изплуват още веднъж във връзка с криминална случка. След покушението срещу Манол Велев през 2007 г. става ясно, че те участват заедно с него в управлението на Сдружение "ТК ВВВ-ПРО ТЕНИС" – организация с нестопанска цел.