Както се и очакваше, делото с къщата в Барселона катастрофира тежко още преди да види съда и имунитета на главния заподозрян Бойко Борисов. Неговото изпиране от барселонската кал вече може да се смята за приключило и сега е в етап съхнене на снежно бялата му риза – каквото Кирчо Петков и другите не издухаха, жегата ще изсуши за пет минути.
Куп нарушения на закона са установили при проверки на висящи разследвания осем прокурори от Върховната касационна прокуратура. Тя беше възложена от изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов. Нарушения са установени и при разследването на Барселонагейт и общо седем протакани дела.
Проверени са били 55 от общо 83 неприключени и спрени досъдебни производства за престъпления от общ характер, извършени от съдии, прокурори, следователи и други лица с имунитет и членове на Министерския съвет, както и такива по глава Първа от Наказателния кодекс за престъпление срещу републиката.
По седем от проверените досъдебни производства са установени сериозни нарушения в срочността и ритмичността на разследванията, които са допуснати от трима наблюдаващи прокурори – двама от Софийска градска прокуратура и един от Военно окръжна прокуратура София. Констатираните нарушения дават основание да се смята, че е налице дисциплинарно нарушение съгласно Закона за съдебната власт.
Нищо чудно в края на краищата, вместо Бойко и някой от помагачите му, зад решетките да се озове някой прокурор, защо не и от най-високите етажи.
Според резултатите от извършената сега проверка прокурор умишлено е забавил превода на документите от Испания. Разследването се е водило неритмично като е имало периоди от 2-3 месеца, през които не са били предприемани каквито и да било действия, а през май интензитетът е бил изключително висок. Става дума за наблюдаващия прокурор Стефан Христов.
“Установяват се значителни периоди от време (по 2-3 месеца), през които не са извършвани каквито и да било действия по разследването и период след 15.05.2023 г. (денят, когато Иван Гешев демонстративно скъса оставката си) с изключително висок интензитет на процесуално-следствени действия“, установяват проверяващите.
През първите осем месеца от образуването на досъдебното производство са проведени единствено 4 разпита на свидетели, като в един от случаите протоколът е изготвен в нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс, изискани са еднократно документи и е възложен превод на постъпили материали.
Назначена е финансово-счетоводна експертиза, въпреки липсата на приобщени по делото счетоводни документи и разкрита данъчна и банкова тайна.
„След цели пет месеца започва изпращането на документите за превод като това става на етапи и с 10 броя отделни прокурорски постановления. Въпреки ползването на преводаческа агенция и необходимостта от извършването на превод от европейски език (испански), същият е възлаган на един и същ преводач“, констатира проверката.
Преводът е бил готов година след пристигане на документите.