И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов поиска да бъдат свалени на имунитетите на депутатите от ПП-ДБ Кирил Петков и Божидар Божанов. Тяхна “жертва” е едно от пипалата на Пеевски в Сглобката Александър Йоловски – министър на Електронното управление, който отговаряше за чиповете на машините за гласуване и за флашките в Информационно обслужване.
От държавното съобщение съобщиха, че са събрани достатъчно доказателства, че Петков е извършил принуда спрямо бившия министър на електронното управление Александър Йоловски, а Божанов – престъпление по служба във връзка с обществена поръчка.
Става дума за разследването за натиск над Йоловски от есента на 2023 г. Тогава той се оплака, че е бил подложен на натиск във връзка с обществени поръчки за 650 млн. лева. Още тогава от прокуратурата съобщиха, че разследването е започнало по сигнал на „Има такъв народ“ (ИТН), а по него стана ясно, че са работили и ДАНС, и антикорупционната комисия.
Днес от държавното обвинение обявиха, че става дума за обществена поръчка за близо 18 млн. лева. Според разследващите имало доказателства, че на 2 октомври 2023 г. Кирил Петков се срещнал с тогавашния министър на електронното управление Йоловски в заведение и опитал да го принуди да съгласува всичките си действия с предшественика му на поста Божидар Божанов, който по това време е депутат от ПП-ДБ.
От прокуратурата пишат, че с агресивен тон Петков казал на Йоловски, че когато уволнява хора, назначени от Божанов, трябва да съгласува това с него, както и всичко, което прави като министър, включително важните стратегически въпроси, провеждането на обществените поръчки и всякакви процедури по възлагане. Петков му казал още, че всички важни решения трябва да взема след предварителното одобрение на Божанов, с когото трябвало да се вижда всяка седмица. Петков заплашил министъра, че ако не изпълнява нареденото от него, ще има негативни последици за Йоловски в служебен и личен план. Той обаче не се поддал на натиска.
Още миналата година в медиите бяха публикувани и показанията на Йоловски пред разследващите, в които той описва тази среща и казва, че целта на натиска над него била „Информационно обслужване“ да не се занимава с поръчките, а те да се насочват към конкретна фирма. Той разказва за срещата на 2 октомври 2023 г. в заведение в центъра на София, в което се влизало със специален ключ и там дошъл Божанов, а после и Петков.
„С отчетлив ехидно агресивен тон, високомерно Кирил Петков ме попита как си позволявам да уволнявам хора, които са били назначени от Божидар Божанов. (…) С една дума Кирил Петков ми каза, че важните решения трябва да вземам след предварително одобрение на Божанов“, казва Йоловски.
В протокола от разпита си бившият министър на електронното управление казваше също, че останал с впечатление, че ако слуша и изпълнява каквото искат от него, ще има високоплатена работа в международна компания, а иначе щели да последват негативни последици в служебен и личен план. След това Йоловски разказал, че се противопоставил на Петков, но той го попитал: „Ти деца имаш ли?“. Той отговорил утвърдително, а Петков добавил: „Най-важното е да са ти живи и здрави“, което вече Йоловски възприел като директна заплаха.
„Останах като попарен, уплаших се много, побиха ме тръпки. Още повече, че от него зная, че той е каратист и се страхувах, че може и физически да ми посегне“, продължава разказа си Йоловски.
За Божидар Божанов пък прокуратурата твърди, че са събрани доказателства за извършено престъпление по служба. Става дума за периода от 20 май до 17 юни 2022 г., когато според обвинението като министър Божанов нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация и вътрешните правила на Министерство на електронното управление за възлагане на обществени поръчки.
Това станало като предоставил на шефа на агенция „Инфраструктура на електронното управление“ файл на флашка.
На него била записана техническа спецификация, която Божанов казал да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка „Внедряване на спешни решения за осигуряване на киберсигурността на мрежите и информационните системи на държавната администрация, обекти от критичната инфраструктура и стратегически обекти и предоставяне на услуги, свързани с разрешаване на киберинциденти“. Тази поръчка била за 18 млн. лева.
Техническата спецификация обаче не била изготвена от служител на МЕУ и в нарушение на реда, гарантиращ сигурността на информацията.
„Така се давало предимство на конкретно гражданско дружество по Закона за задълженията и договорите (представляващо консорциум на търговски дружества) чрез създаване на благоприятни условия при участие и класиране на дружеството за изпълнител на обществената поръчка“, посочват от държавното обвинение. Според прокуратурата целта на Божанов била да улесни и предостави предимство на фирмата в обществената поръчка и така да набави облага за нея, като случаят е определен за особено тежък, тъй като се застрашава киберсигурността на държавната администрация и деянието е извършено от министър.
По време на разследването е установено, че в обобщаващ протокол от заседание на комисията, която трябвало да разгледа, оцени и класира офертите по обществената поръчка, подписите за „председател“ и „изготвил отпечатал“ не са положени от съответните лица. От прокуратурата пишат, че е констатирано „частично графическо сходство“ на почерците в тези подписи с този на Божанов. Събрани били и доказателства, че Божанов е ползвал компютъра, на който е изготвен протокола, като това станало чрез акаунта на служител, на когото било наредено да излезе от помещението при набирането на текста.
„Разпитани са множество свидетели, приобщени са относими документи, назначени и изготвени са експертизи, с разрешение на съда са събрани трафични данни, приложени са материали от проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, извършена на Министерство на електронното управление по разпореждане на СГП, приобщени са материали от Държавна агенция „Национална сигурност“, съобщиха още от прокуратурата.
НюзЛекс.бг