Започва мащабно издирване мръсни пари, натрупани от корупция и инвестирани през чужди фирми обратно в България.
Също така САЩ ще разследват и проследяват съвместно с МФ и НАП руски и китайски капитали, инвестирани през трети държави у нас. През последните години старата тактика за инвестиции на мръсни пари през офшорки бе изоставена за сметка на арабски и други международни инвестиционни фондове.
Дойде ред Кенет Мерен, също като Херо Мустафа да мине да нагледа пак завърналия се стар познайник Асен Василев, но темата бе по-специална, а прави впечатление отсъствието на Румен Спецов. Може би и с него предстои отделна среща в НАП.
Предишното безпрецедентно посещение на Херо Мустафа в НАП стана само няколко дни преди налагането на първата вълна санкции по глобалния закон Магнитски у нас.
„Посланик Мертен проведе днес опознавателна среща с министъра на финансите Асен Василев. Двамата обсъдиха начините за задълбочаване на американско-българските икономически връзки и сътрудничеството за гарантиране на общата ни сигурност, като между тях са скринингът на инвестициите и съвместните усилия за подобряване на фискалната прозрачност.“, пишат официално от американското посолство.
Темата е повече от интересна. Ще се следят изкъсо всички инвестиции у нас чрез скрининг. Скрининг за инвестициите се правят само в много важни от стратегическа точка държави за Съединените щати. България вече безспорно е в топ 10 на техния стратегически интерес наравно с Украйна и Полша и много по-напред от Македония, Албания и Босна. Всички големи капитали, влизащи у нас ще минат на нова, този път по-щателна проверка. В това число и вече направените от руски, арабски, китайски или офшорни фирми и фондове с неясни или съмнителни капитали, включително и държавни такива. Основно интерес за партньорите отвъд Океана ще са инвестициите в медии, телекомуникации и телекомуникационна и цифрова инфраструктура и енергетиката, научи BNEWS от свои източници.
Ще бъдат детайлно проследени всички по – големи инвестиции за наличие на мръсни пари през последното десетилетие, дори без формална руска или българска връзка в тях.
За целта ще бъде ползван специален софтуер за анализ на риска, с който разполагат само най-близките партньори на САЩ.