Проектът за промени в Конституцията на първо гласуване в пленарната зала бе подкрепен от 161 народни представители. „Против“ бяха – 57 депутати, нямаше въздържали се. Досегашните пет промени првз годините в Конституцията бяха правени с цели 3/4 мнозинство, а не както сега с 2/3.
След гласуването председателят на парламента Росен Желязков обяви, че не събира три четвърти от гласовете и предложението не е прието. Но понеже получава повече от две трети, на първо гласуване проектът може да бъде предложен отново не по-рано от 2 месеца, считано от днес.
Според приетите процедурни правила за гласуване на основния закон проектът се обсъжда и приема на три гласувания в различни дни. Той е приет на първо четене, ако за него са гласували три четвърти от всички народни представители. Ако получи по-малко от три четвърти, но не по-малко от две трети от гласовете на всички депутати, се поставя за ново разглеждане не по-рано от два и не по-късно от пет месеца. При новото разглеждане законопроектът се приема, ако за него са гласували не по-малко от две трети от всички народни представители.
Най-голямо брожение предизвиква двойното гражданство за депутати и министри и редица промени в държавното устройство, които изискват Велико народно събрание и биха паднали в Конституционния съд.
Сред основните акценти в законопроекта е укрепване независимостта на съда чрез структурна реформа на Висшия съдебен съвет, реформа на прокуратурата, реформа на институцията на служебния кабинет, прозрачен избор на независими регулаторни и контролни органи.