Кирил Петков, като най-простоват от всички, набързо разкри как функционира Сглобката. Трите и части (ПП/ДБ – ГЕРБ – ДПС) са еднакво важни.
За Конституцията трябваха 160 гласа. За да имаме над тези гласове,
ДПС беше толкова важна, колкото и ГЕРБ,
колкото и ние този проект да бъде реалност“, коментира съпредседателят на ПП-ДБ в предаването „Неделя 150“ на БНР.
След такова самопризнание кое още не е ясно за това как функционира Сглобката. Принципът е – тримата на софрата и с една лъжица на принципа – аз на тебе, ти на мене. Със сигурност Златото и нищо друго обединява трите формации, които се плюха едни други, за сметка на българския народ. За България Киро Петков и неговата формация са това, което е Касапина за Стара Загора. С промените в Конституцията, както ги предлага Киро и Промяната – вместо един главен прокурор ще има 27 по места плюс 5-ма апелативни.
„В предложенията за промени на Конституцията има големи промени, които не са бомбастични като заглавия“. Това заяви бившият премиер и настоящ съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков.
По думите му промяната в Конституцията няма да бъде от днес за днес. Петков ще бъде горд, ако промените в Основния закон бъдат приети в Народното събрание, че са заложени принципи за следващите поколения. Разбира се, ако Конституционният съд въобще ги допусне, защото за някои от тях се изисква Велико народно събрание – особено в частта за т.н. „съдебна реформа“.
Кирил Петков посочи, че ГЕРБ/СДС и ДПС са важни за проекта за промяна на Конституцията, защото без 160 гласа „За“, нямало да има такъв подготвен проект. Никога вратата не е била затворена за БСП и „Има такъв народ“ в проекта за промяна на Основния закон, добави бившият премиер. ПП/ДБ си говорят с ДПС и останалите партии, но не правят компромис с принципите си за други цели.
В момента се опитваме да направим от алхимията на желязото – злато. Крайната ни цел е резултатите за промяната на Конституцията да бъдат правилни“, подчерта Петков. Ако ГЕРБ/СДС и ДПС гласуват за крайните резултати, ПП/ДБ ще поеме крайния риск, че всички ще ги хулят, че са направили конституционните промени с формациите на Бойко Борисов и Мустафа Карадайъ.
Кирил Петков увери още, че няма партийни квоти в назначаването на Димитър Главчев за шеф на Сметната палата и Станимир Михайлов за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Петков очаква напрежението върху правителството да е всеки ден. Иначе за това колко може да издържи кабинетът Денков/Габриел, той уточни, че всичко зависи от организацията и дисциплината на партиите, подкрепящи изпълнителната власт.
Относно приемането на Бюджет 2023, Кирил Петков даде пример с бюджета на служебното правителство, което убивало пътя за Еврозоната с 6.4% дефицит. Бюджетът за образование и култура е рекорден, много от желаните добавки на синдикатите в сектор „Сигурност“ са изпълнени и въпреки това бюджетът пак е с 3% дефицит. Заложен е с идеята да бъде изпълнен. Това показва как всеки път, когато сме в служебните правителства, се вкарваше голям ужас за пропадане на държавата, сега показваме с истински цифри пак с 3% дефицит. Това е една огромна победа, защото дава път за по-голяма прозрачност и интеграция в Европа, коментира Кирил Петков.
За Бюджет 2024 г. ще има повече средства за култура, но с по-ясни резултати как да се разпределят, уточни Петков. Това обаме въобще не е вярно – като процент от БВП парите за култура падат във втори пореден бюджет на Асен Василев и „Продължаваме Промяната“ – от 0,6% от общия брутен вътрешен продукт на 0,4. Ако се спазва тази прогресия, след още една година на власт културата като държавен сектор ще бъде закрита!