Антикризисната идея на правителството да сложи под обща шапка БНТ и БНР очевидно доста е изнервила шефа на националното радио Валери Тодоров. Толкова много, че
той готви стачка за запазване на статуквото,
като принуждава служителите си да правят подписка в негова защита. На щат в БНР в момента са около 1500 души. BNews научи от свои вътрешни хора в радиото, че Валери Тодоров се притеснявал да не остане зад борда на БНР. Сега, когато управляващите намаляват СЕМ наполовина, директорът ще загуби своите поддръжници в регулаторния орган. Той обаче
още не е изгубил надежда да остане в радиото за втори мандат
и прави всякакви маневри, за да спаси поста си. Тодоров първоначално отказа поканата за участие в медийна дискусия относно съдбата на БНР от страна на Георги Лозанов. След отговор на Лозанов обаче той склонил и вероятно ще присъства. Дебатът за обществената медия е във вторник от 13.00 ч.
Веднага след парламентарните избори Тодоров бил един от първите, които потропали на вратата на Бойко Борисов, за да го поздравят за победата, твърдят негови подчинени. Едва ли обаче самият премиер е наясно
какви нелепи харчове прави Валери Тодоров в БНР.
В момент, когато държавата се чуди как да се справи с кризата, във всички студия на програма „Хоризонт” тече усилен ремонт. Откакто Тодоров е на власт в радиото, са префасонирани и всички директорски кабинети. Всеки един административен шеф в БНР разполага с персонален автомобил Шевролет и личен шофьор. Старата сграда на радиото пък е
на път да се сдобие с луксозен външен асансьор.
Съоръжението се изгражда по проект на „Красива България”, като финансовото участие на радиото е 50%. В същото време генералният директор на БНР се жалва, че бюджетната субсидия от 48 млн. лв. за 2010 г. е крайно недостатъчна. (За 2009 г. тя е била 54,3 млн. лв.).
Ярък конфликт на интереси представлява присъствието на съпругата на Валери Тодоров. Преди той да оглави радиото, Весела Маева работи като редактор, координиращ ежедневната работа на кореспондентите. Веднага след неговото идване на поста тя става главен продуцент на Радио София.
Според социологически проучвания, поръчани от държавното радио, БНР има главозамайващ рейтинг – по-висок от тези на националните телевизии. Никой обаче не казва
защо изследванията са правени от частна агенция,
а не от НЦИОМ, който би направил допитването безплатно.
BNews научи още, че служители на „Хоризонт”, които в последните три години многократно са се опитвали да се противопоставят на политиката на Тодоров, са били подлагани на масиран вътрешен натиск.
Самият Валери Тодоров определи информацията като
„очевадна спекулация и изключителна инсинуация”.
Даже съм потресен от подобно твърдение, кого мога да притискам аз?, добави той. Тодоров каза още, че подписките са специалитет на „едни други хора, които някога били в радиото”.
Валери Тодоров беше категоричен, че ръководството на радиото по никакъв начин не е събирало подписка. Колкото до идеята за сливането на БНТ и БНР, той каза следното: „Няма да изказвам позиция по нещо имагинерно – само председателят на СЕМ е изказвал такава позиция! Попитайте него”.
Георги Лозанов пък обяви, че
Тодоров отново искал да стане директор на радиото,
което естествено задействало самосъхранителни инстинкти на служителите. „Ако има критически гласове, те са предварително заглушени”, добави той. А именно критическото говорене според него е доказателство за здраве на обществената медия.
„Непрестанно се правят намеци за признака на дестабилизацията. Като под дестабилизация се разбира, ако случайно конкурсът не възпроизведе стария директор”, вметна още Георги Лозанов. Той е убеден, че първо трябва да се проведе дебат и после да се пристъпи към избор. „Изглежда на генералния директор му се струва, че изборът е самоочевиден”, каза още той.