Безумията в Съда в Стара Загора, пуснал на свобода Касапина на Дебора са много повече. BNEWS разполага с копие от мотивите на Окръжния съд в града на присъда, дадена за “СМЪРТ, ПРИЧИНЕНА ОТ ЛЕКА ТЕЛЕСНА ПОВРЕДА по непредпазливост”!!!
Как може това да се случи, трябва да обясняват светила по съдебната медицина. Първо да се издаде подобна абсурдна експертиза, второ – да се приеме за меродавна от съдиите в същия съд, който обяви нарязването за 400 шева на Дебора за лека телесна повреда.
Първо в BNEWS: Ето го Доктора с „леката телесна повреда“ на Дебора от Стара Загора
Междувременно Съдебните медици в България хвърлиха вината на разследващите органи, които не са поискали нова и подробна експертиза на нараняванията на Дебора и обвиниха медиите, че издавят присъди, вместо съда.
При подобни присъди нищо чудно гражданите скоро да върната нещата в свои ръце и са започнат да линчуват насилниците и убийците по площадите!
Българското дружество по съдебна медицина е категорично против медиите да си позволяват да правят разследвания извън журналистическите рамки, да издават присъди и да посочват виновни лица.
Това каза доц. Александър Апостолов, председател на дружеството по време на заседание на парламентарната комисия по здравеопазване.
От медицинска гледна точка, при извършване на съдебно-медицинска експертиза имаме задължения да определим вида и характера на увреждането – в анатомично или функционално отношение, или естетическо, и това е медицинската страна, обясни той. Правната страна е свързана с определянето на степента на телесната повреда и времетраенето на повредата. Задачата на съдебния лекар не е да определя телесната повреда, подчерта той.
Съдебната медицина трябва да бъде регламентирана, но няма как да бъде регламентирана експертната дейност – обосновката и определянето на конкретно мнение на експерта като рамка, защото така неговата независимост няма да съществува, каза още той. Ако експертът е независим, може да работи спокойно, но ако има зависимост, това е краят на съдебната медицина, допълни доц. Апостолов.
За случая с пострадалото в Стара Загора младо момиче доц. Апостолов обясни, че много рядко съдебно-медицинските експертизи са единични. Колегата е дал първоначално заключение и то в етап, в който най-вероятно не е разполагал с всички медицински документи, за да даде обосновано заключение относно тежестта на уврежданията, което на този етап е било в достатъчен обем, предположи той. Това, че в следващите си стъпки прокуратурата и съдът не са назначили достатъчно съдебно-медицински разширени експертизи, не е проблем на съдебния лекар, добави доц. Апостолов.
По отношение на проекта на медицинския стандарт „Съдебна медицина“, за който по-рано министърът на здравеопазването Христо Хинков обяви, че е готов, доц. Апостолов каза, че са необходими средства за повишаване на квалификацията на съдебните лекари. По думите му има оптимално ниво „от неща, които трябва да притежаваме – рентген, фотографска техника с висока резолюция, лабораторна апаратура. Ако нямахме тази апаратура в Александровска болница, както и хладилните камери, нямаше да можем да се справим в екстремната ситуация, когато загинаха 45 граждани от Република Северна Македония“, припомни доц. Апостолов.
Наясно сме с отговорността си със създаване на съдебно-медицински експертизи, още когато започваме специализацията си, увери доц. Апостолов. Наясно сме и с това, че съдебната медицина е въпрос от националната сигурност и трябва да бъдем подкрепяни, допълни той.
Парламентарната комисия по здравеопазване гласува общественото обсъждане на проекта на медицинския стандарт по съдебна медицина да бъде 14-дневно.
Източник: БТА