Големите асансьори като тези в болниците или товарните в блоковете до края на годината трябва да бъдат с устройство за контрол на товара.
При качване на повече души и претоварване, се задействат звуков и светлинен сигнал и кабината не тръгва, пише 24 часа.
Ако блокът или болницата не иска да монтира устройството, трябва да прегради кабината, може и с врата. Така ще се гарантира, че няма да се претоварва. На преградата или вратата ще има защита. Ако има въздействие върху нея, устройство не позволява на кабината да тръгне.
Тези изисквания са записани в Наредбата за ползвателите на асансьор, съобщиха от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, чийто шеф е Стефан Цанков.
До средата на 2016 г. пък всеки асансьор трябва да има аварийно осветление, което се захранва от устройство с автоматично управление.
При спиране на тока, то ще трябва да е в състояние да захрани лампа с мощност 1 ват в продължение на един час.
До юли 2016 г. е срокът, в който в шахтите на асансьорите ще трябва да се прокара осветление. Сега техниците влизат и светят с фенерчета или с подвижни лампи, казва Димитър Михайлов, временен шеф на инспекцията по техническия надзор. Изисква се да има стоп бутон за аварийно спиране на покрива на кабината, в шахтната яма и в ролковото помещение. Това се прави за защита на техниците.
До края на 2016 г. във всички кабини на асансьорите трябва да се монтира аварийно алармено устройство. В него има сим карта и антена. Ако хора заседнат, ще могат да се обадят на поддържащата фирма. Прословутият предпазен щит под кабината ще стане задължителен за всички асансьори, с изключение на тези в жилищните сгради от края на 2018 г. Задължителен за блоковете ще бъде чак след 2023 г.