След като прокуратурата не откри доказателства, че Руската църква в София е на руснаците, вносителят на сигнала Делян Пеевски разпореди на регионалния министър на Сглобката Андрей Цеков да се задейства и да заведе дело срещу Русия. Ще посмее ли то да го направи?
„Очаквам министър Цеков незабавно да заведе дело за собствеността на храма. Като атакуват по съдебен път претенциите на руската държава към собствеността на църквата, българските институции ще защитят обществения интерес и храмът ще бъде отворен отново за хората“, заяви депутатът от ДПС Делян Пеевски.
Сигнал до върховната административна прокуратура за собствеността на църквата беше подаден от Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски и Ивайло Мирчев.
„Удовлетворен съм от това, че се потвърдиха нашите обосновани предположения за това, че собствеността на храма е на българската държава“, каза още Пеевски след оповестената днес информация за резултатите от проверката за статута на храма „Св. Николай Мирликийски“, извършена от Върховна административна прокуратурата.
Сарафов поиска от министър Цеков да заведе дело за собствеността на земята и храма
Нямало документи и не можело да се приеме, че посолството на Русия у нас е правоприемник на Руското Царско Дипломатическо агентство на Руската империя
Проверката е била направена от Върховната административна прокуратура и Софийската градска прокуратура.
В хода на проверката е установено, че с нотариален акт от 23 юли 1997 г. посолството на Руската федерация се признава за собственик на православния храм “Св. Николай Мирликийски Чудотворец” и на земята, върху която е построен, въз основа на дарение на земята, строителството на църквата и правоприемство от Руското Царско Дипломатическо агентство.
Открит е крепостен акт, издаден на 7 ноември 1898 г., за дарение на „едно празно градско място в София“ от Софийското градско общинско управление на Руското Императорско Дипломатическо Агентство в България. Посочено е, че имотът се подарява за построяване на църква.
Проверката на прокуратурата установява още, че приложенията към нотариалния акт, както са описани, не могат да се приемат за доказателства за правоприемството, отразено като основание за правото на собственост върху земята и сградата, т.е. относно преминаването на правата между отделните държавни образувания от Руската империя в лицето на Руското Царско Дипломатическо агентство до Руската федерация в лицето на посолството ѝ.
В хода на проверката не са намерени документи или други доказателства, удостоверяващи строежа на църквата, освен гореспоменатите за възстановяването ѝ.
Не са приложени и писмени доказателства за изпълнение на изискванията на Закона за собствеността, както и на Виенската конвенция за дипломатическите отношения, регулиращи материята за придобиване на право на собственост от една държава на територията на друга държава.
Въз основа на изложеното, предвид законовите правомощия на министъра на регионалното развитие по Гражданския-процесуален кодекс и Закона за държавната собственост, свързани с представителство по дела за недвижими имоти – държавна собственост, и с методическо ръководство при управлението и разпореждането с такива имоти, и.ф. главен прокурор сезира ресорния министър с установеното, уточниха от прокуратурата.