Най-малко 22 души са загинали, а над 1030 са ранени след смъртоносното земетресение в Турция от петък вечерта. Това сочат последните данни на местните власти.
6.8 по скалата на Рихтер е била неговата сила, епицентърът –в източната турска област Елязъг. Pо данни на нашето Външно министерство няма пострадали български граждани.
Земетресението е било усетено в Армения, Грузия, Ливан и Сирия до Тел Авив. Цяла нощ продължаваха вторичните трусове, някои от тях със сила над 5-та степен по скалата на Рихтер. Стотици спасители и пожарникари са изпратени в засегнатата област, хиляди палатки, легла и одеала за пострадалите хора. Нанесени са щети по стотици сгради. Трусът беше регистриран в 22 часа и 49 минути на два километра дълбочина.
В района на бедствието работят близо 500 спасителни екипа от 28 турски провинции.Доставени са около 1 700 палатки и повече от 9 000 одеяла за пострадалите. Tече голяма издирвателна операция, с надеждата че под рухналите сгради има живи хора.
В град Елязъг са голяма част от разрушенията. Спасителите вярват, че под развалините има поне 30 души, които още са живи и може да им се помогне.
Телевизионни камери заснеха как два случая, на открити оцелели, които бяха извадени от развалините и откарани в болница. Очаква се броят на загиналите след мощния трус да нарасне. "Земетресението стана в 8:55 часа. Бяхме си у дома. Първият трус беше много продължителен. Поне 15 секунди. Всички избягаха от къщите си", сподели възрастен мъж.
Разрушения има в поне няколко града в провинция Елязъг, която се намира на около 500 километра източно от столицата Анкара. Повечето жертви са нейни жители, останалите са били убити в съседната провинция Малатия. Болниците в района са препълнени със стотици пострадали. "Къщите или са срутени, или повредени. Не можем да се върнем в тях. Няколко души от моето село загинаха. Господ да ни е на помощ, да ни даде търпение. Животните ни бяха убити. Всички се събрахме около огъня, за да прекараме нощта, завити с одеала", разказа потърпевш от земния трус.
Разрушителните земетресения в Турция не са рядкост. Най-голямото в последните десетилетия беше преди 21 години, недалеч от Истанбул. Тогава бяха убити 17 хиляди души, а повече от половин милион отстанаха бездомни. Последното мащабно бедствие беше през 2011-та, когато мощно земетресение край езерото Ван отне живота на над 520 души.
Няма информация за пострадали български граждани от смъртоносното земетресение в Турция. При необходимост българските граждани могат да се свържат с посолството ни в Анкара на телефоните изписани на екрана. Премиерът Бойко Борисов и външния министър Екатерина Захариева изпратиха съболезнователни телеграми на турската страна. Продължават спасителните операции в региона на труса. Броят на загиналите за съжаление не е окончателен, обявиха спасителите. Стотици са ранените хора, а хиляди сгради са повредени.
“По първоначални данни нямаме информация за пострадали български граждани. В този район не живеят компактни масове изселници и същият не е посещаван от туристи. Посолството е в постоянна връзка, имаме дежурни телефони, готови сме да предоставим информация на всички, които ни потърсят, имат роднини и тн но пак казвам досега никой не ни е търсил”, коментира за NOVA посланикът ни в Турция Надежда Нейнски.
Турските спасителни екипи извадиха живи 39 души изпод развалините на сградите в провинция Елязъг и Малатия, предаде БГНЕС.