Интервюто на Мария Цънцарова и Златимир Йочев тази сутрин по бТВ с говорителя на следствието Мариан Маринов е задължително за гледане.
И хиляда интервюта да им дам примерно аз или други маргинали като мене да обясняваме за зависимостите, които разсипват правосъдната система, няма да струват колкото тези 15 минути.
Говорителят на следствието обясни как хем не е запознат с кръговете за влияние от типа на „Осемте джуджета“, хем може да анализира дали свидетел като Любена Павлова е достоверен или не, защото следил изявите й в медиите. Хем тези кръгове били някакви там външни на системата, хем обаче постигали влиянието си чрез вътрешни хора. Хем по принцип трябвало да се разследват, хем обаче нямало как, понеже първо трябвало да бъдат разкрити, защото не били явни.
Не е слушал явно самия Сарафов преди една година пред ВСС, когато обясняваше колко важно за бъдещото нормално функциониране на прокуратурата е да се разплете случаят „Осемте джуджета“; не е слушал бившата районна прокурорка на София Невена Зартова, която говореше за Семейството; не е чул за доклада на отдел Инспекторат на ВКП още от 2020 г., който потвърждава за безобразията на Спеца по казуса.
Маринов направи един уникален буламач от „не ме питайте, нищо не знам и не съм запознат, но то няма и с какво да съм запознат, понеже няма нищо особено“.
За кандидатурата на Сарафов разбрахме, че е добра, защото извадил следствието от забвението.
Прокурорите и следователите, които се изказват по темата „Сарафов“, явно продължават да не могат да разберат, че не се избира техен синдикален лидер, който да защитава правата на професионалните им общности.
Но това е далеч по-малкият проблем на фона на пълното нежелание, според мен дори невъзможност, в тези професионални среди дори да се влезе в някакъв разговор за най-големия им проблем – че върховете им са овладени от обикновени криминални бандити, ни повече, ни по-малко.
Андей Янкулов, АКФ
Интервюто
„Не виждам някаква трагедия. Главният прокурор не е панацея. Не е решаващият фактор, за да продължи страната да се движи. Работил съм при пет главни прокурора – ние изобщо не забелязваме кой е главен прокурор. Всеки си върши работата. Не би следвало да се притесняват хората, които нямат взимане-даване с прокуратурата.“
Това заяви в предаването „Тази сутрин“ говорителят на Националната следствена служба Мариан Маринов.
„Сегашният кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов го познавам като директор. Има кадрови орган, който е колективен, това е един от най-демократично функциониращите органи. Има няколко човека, които са избрани – представители на различни гилдии, на парламентарни квоти – и всеки от тях има собствена преценка. Те колективно формират своето решение. Говорим за Висшия съдебен съвет“, добави още Мариан Маринов.
Според него за зависимости винаги ще се говори.
„Няма независим човек, който да не се съобразява с някой и с някого. Но това не следва да се отразява на едно балансирано решение за избора на конкретна личност. Преценката се прави не от един човек, а от колективен орган. Винаги на някой няма да му е изгодно да бъде избран определен човек, но всеки си има своите съображения“, добави Маринов.
„Моралните норми не са разписани някъде и те са много субективни, на базата на традициите и на възгледите на хората. Каква е вината някой да се снима с някого? Аз с Петьо Еврото съм се виждал в Съдебната палата, когато беше шеф на следствието. Работили сме по дела. Никога не съм ходил в ресторанта Осемте джуджета и не знам къде се намира“, каза още той.
Маринов коментира и снимката на Борислав Сарафов и бившия следовател Петьо Петров, известен като Пепи Еврото.
„В тази снимка виждам опит за бъдещо използване с цел компрометиране. Водим разследване за въздействието на тази снимка. Кръгове в съдебната система няма – това са лица извън системата, които познават нейното функциониране и търсят близки и познанства с цел въздействие“, заяви още говорителят на следствието.
РАБОТИЛА СЪМ В СЛЕДСТВИЕТО ОТ 2990 ДО 1992 Г. И ТОГАВА СЛЕДСТВИЕТО БЕШЕ ПОД ШАПКАТА НА МВР Т.Е В ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА ВЛАСТ А НЕ КАКТО СЕГА ВЪВ СЪДЕБНАТА ВЛАСТ,ТОГАВА РАБОТАТА ВЪРВЕШЕ МНОГО ДОБРЕ И НЯМАШЕ ФРАПИРАЩИ СЛУЧАИ ОТ РОДА НА “ ОСЕМТЕ ДЖУДЖЕТА“ И ПРОДАЖНИ СЛЕДОВАТЕЛИ И ДОЗНАТЕЛИ,НО ОТ КАКТО СЛЕДСТВИЕТО ,ПРОКУРАТУРАТА МИНАХА КЪМ СЪДЕБНАТА ВЛАСТ,НЕЩАТА СТИГНАХА ДЪНОТО,БИВШИТЕ МИ КОЛЕГИ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ДОБРИ ПРО ЕСИОНАЛИСТИ,СЛЕД РАБОТАТА СИ В СЛЕДСТВИЕТО СТАНАХА АДВОКАТИ И НЯКОЙ ОТ ТЯХ СА ТОП АДВОКАТИ С КОИТО СЕ ГОРДЕЯ АЗ САМАТА ОСТАНАХ НА РАБОТА В СИСТЕМАТА НА МВР И РАБОТЕХ В ПРЕКРАСНИ КОЛЕКТИВИ С ДОБРИ,УМНИ И ЧОВЕЧНИ ШЕФОВЕ ЗА КОЕТО БЛАГОДАРЯ,ЧЕ СЪМ ИМАЛА ТАКЪВ КЪСМЕТ!