"Започваме да имаме ситуация на пълни болници, пълни интензивни отделения, много умрели хора. Нали правихме едни анализи защо хората умират и нали ни бяха обещали сега да не се умира, бе?" С такава констатация започна бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести и настоящ консултант по ваксиниране в Столична община проф. Тодор Кантарджиев участието си по БНТ. Според него при четвъртата вълна надминаваме процентът умрели от ковид в третата вълна. Ще смаем света не само по отношение на ваденето на кораби, но и по отношение на коронавируса.
"Леталитетът е голям, надминава процента на третата вълна, в която нямаше дори ваксини."
Посланията към хората са непремерени и непремислени, според Кантарджиев, а като пример даде оповестяването на удължаване на срока на годност на ваксини. Какво се казва с това? Според Кантарджиев като приказката за тъщата, която се обръща към зетя: "Зетко, ще ядеш ли вчерашния боб или да го хвърлям?" Винаги се бракуват ваксини – 15-20% се залагат от инфекционистите, когато се поръчват ваксини по годишния план, това е нормално, но защо се оповестява по този начин.
Според Кантарджиев заболеваемостта всъщност е още по-голяма, тъй като не са взети мерки да се регистрират всички нови случаи. Отделно на това все по-малко данни стигат до обществото.
В момента ситуацията в София – няма нужда да се предприемат нови ограничения, тъй като софиянци спазват мерките повече, отколкото в други области. Абсолютно доминира делта вариантът на вируса, а в столицата вече се отива към дифузно разпространение на вируса. Това, което трябва да се направи в момента, е убеждаване на хората да се ваксинират. Затова и Кантарджиев обикаля големи предприятия в столицата.
За нуждата от информационна кампания според адресатите, общностите и възрастта, се застъпи и проф. Александър Симидчиев в студиото на Нова телевизия. Все още продължаваме да сме най-неваксинираната нация – под 20% са преминали през пълния ваксинационен цикъл. Липсва според него обаче все още истинска напоителна информация и добра кампания.
Категорично и според Симидчиев смъртността е по-висока вследствие на коронавируса и това може да се види в статистиката в годините назад. В момента гледаме сякаш филма "Умирай лесно", заяви Симидчиев и посочи, че когато умира един човек, всички телевизии го дават, но когато умират 100 и повече и това се дава като бройка, това вече е статистика. Симидчиев отново противопостави на това една добра информираност.
Александър Симидчиев не подкрепи ясно идеята за въвеждане на задължение за ваксиниране на определени професионални групи, но обясни, че изборът и отговорността в едно общество вървят заедно. "Ако сме направили един избор, не трябва да прехвърляме последствията от него на обществото", посочи той.