Пеевски и Кирил Петков си дишат във врата в битка за сребърните медали на изборите, а Борисов води с 10 пункта, за да вземе символичната победа. Малките партии около Ваня Григорова и Петър Москов нямат шанс да се мушнат в парламента и да станат златни патерички на ДПС и ГЕРБ, които са близо до 120 депутати.
Оставащите дни на кампанията ще решат битката за второ, трето и четвърто място. Избирателната активност ще е сходна с тази на последните парламентарни избори.
Избирателната активност на предстоящите парламентарни избори се очаква да бъде около 48% от пълнолетните българи, живеещи на територията на страната – приблизително се очакват между 2 милиона и половина и 2 милиона и 700 хиляди избиратели пред урните на 9 юни.
За Европейските избори декларираната активност е с 3% по-ниска.
В първата половина от кампанията не се регистрира структурна промяна в електоралните нагласи на българите.
ГЕРБ разполага с комфортна преднина пред втория с малко над 10% сред гласуващите.
Следва група от 3 формации, които са с почти сходен резултат – ПП-ДБ (15.4%), ДПС (14.9%) и Възраждане (14.8%).
В хода на оставащата кампания ще бъде решена подредбата за второто, третото и четвъртото място.
БСП задържа пета позиция с 8.5% от гласуващите, следвана от „Има такъв народ“ с 5.5%.
Под бариерата за парламентарно представителство остават Солидарна България (2.4%), Синя България (1.8%), Левицата (1.4%), Български възход (1.2%) и ВМРО (1.1%).
Опцията „Не подкрепям никого“ събира малко над 5%, но резултатът не участва в разпределението.
Няма сериозна разлика в предпочитанията на българите между изборите за национален и европейски парламент.
Очаква се малко по-силен резултат на европейските избори за коалицията ПП-ДБ (16.1%) и Възраждане (15.1%). За БСП резултатът за евролистата ще бъде по-слаб в сравнение с националния вот.
Правим уточнението, че заради малките разлики в процентите на втория, третия и четвъртия в подредбата и поради възможността на парламентарните избори да се гласува и в страни извън Европейски съюз, подреждането на формациите на парламентарните и европейските избори може да бъде различно.
„Кампанията, колкото и вяла да е тя, е съсредоточена върху парламентарните избори. Трябва да имаме предвид, че около 20% от избирателите решават за кого да гласуват в последната седмица. Това е и причината партиите, изтощени от толкова избори, да съсредоточат кампанията си в последните 2 седмици“, заяви Евелина Славкова от Тренд.
Според данните ГЕРБ разполага с комфортна преднина пред втория с малко над 10% сред гласуващите. Следва група от 3 формации, които са с почти сходен резултат – ПП-ДБ (15.4%), ДПС (14.9%) и Възраждане (14.8%).
„Има едно отлепване на ГЕРБ от втората политическа сила. Големият въпрос е кой ще бъде втора политическа сила“, казва социоложката и допълни: „Много пъти сме казвали, че кампанията няма значение, всъщност тя е важна, защото тя ще подреди кой ще е на второ място“.
Според данните БСП задържа пета позиция с 8.5% от гласуващите, следвана от „Има такъв народ“ с 5.5%.
Опцията „Не подкрепям никого“ събира малко над 5%, но резултатът не участва в разпределението.
Според Славкова тези компромати, които излизат в последните дни, са нож с 2 остриета. Те могат да мобилизират и да демобилизират избирателите.
Относно партиите, които се нареждат на дъното на класацията, социоложката заяви, че все още не се знае дали 50-тото НС ще е с 6 или със 7 партии.
„Солидарна България“ и „Синя България“ не са уплътнили своя потенциал. Не се знае дали това се дължи на вялата компания. Те са нови брандове. Може да харесваш много Вили Лилков и Ваня Григорова, но да не ги асоциираш с партиите“, коментира Славкова.
Няма голяма разлика в прогнозите за Евроизборите.