Софийските бали боклук да се депонират в 4 общини на страната – Ловеч, Севлиево, Карлово и Цалапица, реши кабинетът.
Става въпрос за общо 150 000 тона софийска смет, които ще се поемат от четирите населени места в страната. София ще изпрати 40 000 т боклук на Ловеч, 60 000 – на Карлово, а депата в Цалапица и Севлиево ще трябва да поемат съответно по 30 000 и по 20 000 тона от столичните бали.
Местната власт там обаче няма да получи нито лев от държавата за това, че ще приюти софийския боклук.
Нямало нужда даже общините да се питат, защото с промени в закона за отпадъците още през лятото държавата си осигури правото да складира по свое усмотрение до 10% боклук в депа, в чието изграждане е участвала със свои средства.
Законът за отпадъците бе променен с цел да се избегне рекетът на общините, приемащи боклука, както се случи със софийските бали, напомни Нона Караджова. По думите й промяната в закона се наложила, след като се видяло, че общините в страната не са солидарни.
Караджова призна, че очаква да последват протести от общините, но ако България бъде санкционирана от Брюксел заради столичните боклуци, глобата ще плащат всички
данъкоплатци, без значение в коя община живеят.
„Явно ще има недоволни, но това е едно справедливо решение“, категорична бе екоминистърката.
Министърът на околната среда поясни, че транспортирането и депонирането на балите ще е за сметка на Столична община.
Балираните отпадъци трябва да бъдат обезвредени чрез депониране до 31 март 2011 г.
Междувременно пак с решение на правителството с 98 ст. ще скочи таксата смет от догодина,
след като кабинетът реши на заседанието си днес общините да правят отчисления за третиране на битови отпадъци и изграждането на нови съоръжения за преработката им.
Парите за такса депониране общините няма откъде другаде да вземат, освен от вдигането на такса смет. Отчисленията ще се калкулират в нея, а хората ще трябва да платят по 98 ст. за 2011 г. За редовия гражданин обаче сумата щяла да бъде не повече от 50-60 ст., защото 40-50% от такса смет се поема от фирмите и учрежденията.
Цената на такса смет обаче ще расте нагоре до 2014 г.,
ако общините не предприемат стъпки да построят сепариращи и рециклиращи инсталации. Според плановете за следващите 4 г. такса депониране през 2014 г. ще стане 35 лв. на тон, което ще струва на всеки гражданин по 11 лв. „В случая сме нещо като пръчката и моркова. Морковът го има вече 5 г., но тъй като на общините им е по-лесно да действат по стария начин, ние решихме да въведем тези отчисления“, коментира въвеждането на такса депониране екоминистърката.