Лекарите в Северна Каролина извършиха уникална серия от операции на момиче,
родено с рядко заболяване, оставило я без нос и очи.
Сега на 16-годишната Касиди Хупър ѝ предстои последната операция. За последните две седмици тя вече премина през три операции, по време на които от черепа ѝ бяха взети проби от кости и хрущяли. На финалната интервенция от тях ще бъде създаден носът ѝ, съобщава FedPost.ru
Когато Касиди се е родила, с изключение на патологията на лицето ѝ, тя не е имала други здравословни проблеми. „Сърцето и мозъкът ѝ са абсолютно нормални“, разказва майка ѝ.
От 11 години на момичето се правят операции по трансплантация на кожата,
с цел адаптиране на лицето. Хирургът Дейвид Матюс променил лицето ѝ и направил дупка в костта. Сега ще бъде трансплантиран и хрущял.
За да възстановят носа на Касиди, лекарите са използвали многостепенен подход. Отначало те поставили от вътрешната страна мембрана, след това използвали хрущялите и костите на черепа, за да се създаде структура на носа.
След като го поставят на лицето на момичето, медиците ще го покрият с кожа.
Новината за уникалната операция идва на фона на сложни интервенции и у нас.
Операции на деца извършиха в УМБАЛ “Свети Георги” френски и български хирурзи, съобщи доц. д-р Христо Желязков, началник на Клиниката по неврохирургия в пловдивската университетска болница.
Той и колегата му проф. д-р Юрий Анастасов, началник на Отделението по пластична и краниофациална хирургия, заедно с хирурзите от Университетската болница в Лил проф. д-р Филип Пелерен и проф. д-р Патрик Делем до момента са направили 4 операции на деца и една на възрастен. Предстоят още две операции на деца.
Първият малък пациент е на 10 месеца и е с деформираща плагиоцефалия.
Състоянието е резултат на различни механични въздействия в ранна детска възраст, когато връзките между костите на черепа все още не са напълно вкостени и сраснали и това води до трайни деформации на главата. Някои от тях са и с тежък козметичен дефект. Операцията е продължила 6 часа, като за това време лекарите са направили цялостна реконструкция на лицевата част на главата.
Вторият случай е на момиченце на 2 години с недобро затваряне на средните структури на черепа. Вследствие на тази аномалия меки ципи и тъкани пречат на мозъка да се развива. Наблюдават се и промени в чертите на лицето – удебеляване в определени зони, което причинява появата на т.нар. лъвско лице (facies leontina). Тези деформации също са наложили пълна реконструкция.
С неправилно зарастване на черепните шевове е 5-месечно бебе.
Аномалията е довела до късно започнало развитие. Тъй като проблемът е разрешен оперативно в толкова ранна възраст, по-нататък детето няма да изостане от своите връстници.
Четвъртият малък пациент е с лицева аномалия „заешка устна” или „вълча паст“. В Отделението по пластична и краниофациална хирургия на УМБАЛ „Свети Георги” се лекуват 60-70% от тези случаи в страната. Този път, за да сподели френски опит, в операцията, освен проф. Анастасов, е участвал и колегата му проф. Пелерен. През следващите дни хирурзите ще оперират още две деца – едното с хидроцефалия, а другото с аномалия на долна челюст.