Силите за специалните операции в САЩ трябва да работят с по-малко пари повече и да се учат от войната в Украйна
Принудени да работят повече, с по-малко наличен ресурс и да не престават да се учат от войната в Украйна, командирите на специалните операции на САЩ си блъскат главите как да включат повече експерти от сферата на високите технологии към екипите си, като същевременно намаляват общия състав на силите си с около 5000 военнослужещи през следващите пет години.
Противоречивият натиск налага по-широко преструктуриране на екипите на командосите, които често са изпращани на високорискови мисии за борба с тероризма и други деликатни операции в различни части на света. Обмисляните промени са повлияни от нахлуването на Русия в Украйна, включително и от уроците, научени от британските сили за специални операции там.
Командването за специални операции на армията на САЩ, което понася основната тежест от съкращенията на персонала, разглежда планове за увеличаване на числеността на екипите на „Зелените барети“ – обикновено от по 12 души – за привличане на хора с по-специализирани и технически умения. Една от възможностите е да се добавят експерти по компютърен софтуер, които да могат да препрограмират безпилотни летателни апарати или друг вид движещо се техническо оборудване.
Подобни промени обаче могат да обхванат всички видове военни служби.
„Отряд от 12 души може да бъде увеличен“, заяви генерал Брайън Фентън, командир на Командването за специални операции на САЩ. Той каза, че може да бъдат необходими пилот от военновъздушните сили, водач на военноморски кораб, криптограф или киберексперт, тъй като бойните полета поставят все по-големи и по-високотехнологични предизвикателства.
САЩ „извличат много поуки от опита в Украйна, най-вече през погледа на британските ни партньори от специалните операции, които не само са направили това в своите формации, но и много бързо научиха, че имат нужда и от други елементи от съвместните си сили“, каза той в интервю за Асошиейтед прес.
Като пример той посочи, че британските командоси са имали нужда от пилоти от Кралските военновъздушни сили, които да им дават съвети за операции с безпилотни летателни апарати, и от колеги от Кралските военноморски сили, „които да им помогнат да разберат повече, отколкото член на екипа на силите за специални операции би могъл, за начина, по който кораб се навигира в Черно море“.
По-голямата част от съкращенията произлизат от решението на Сухопътните войски да намалят числеността си с около 24 000 души и да преструктурират силите си, тъй като САЩ се преориентират от борбата с тероризма и бунтовническите действия към по-голямо съсредоточаване върху мащабни бойни операции. Освен това армията на САЩ изпитва трудности в постигането на целите си за набиране военослужещи и се налага да намали общия размер на силите си.
Командването за специални операции на армията на САЩ, което според генерал Фентън е претърпяло около 4000 съкращения, разпоредени през последната година и половина, се стреми да привлече хора с високотехнологични умения.
„Мисля, че един от въпросите е на какво можеш да научиш една зелена барета, при положение, че някои от тези специалности са изключително технически“, заяви генерал-майор Патрик Робърсън, заместник-командир на командването във Форт Либърти в щата Северна Каролина. „Можете да научите човек как да използва дрон. Но след това да кажете, искам да имам софтуерен инженер, който да програмира този дрон, това е друго нещо“, добави той.
Съкращенията на силите за специални операции на армията предизвикаха известна съпротива от страна на Конгреса на САЩ, включително по време на неотдавнашните изслушвания в Капитолия, на които законодателите отбелязаха въздействието (на тези процеси) във Форт Либърти (Форт Либърти е един от основните гарнизони на американската армия, с над 52 000 военнослужещи, разположен на площ от 650 кв.км. основно в окръг Къмбърланд, Северна Каролина, в района на Файетвил; до 2023 г. се нарича Форт Браг в памет на генерал Бракстън Браг, бел. ред.).