Проучването на „Екофис“ показва, че през 2050 г. общото търсене на енергия ще бъде по-ниско с 15% спрямо 2005 г. въпреки увеличението на населението, производството и транспорта.
Светът вече няма да разчита на въглища или ядрено гориво, а международните политики и сътрудничество ще ограничат екологичния риск от производството на биогорива и хидроенергетиката.
Икономиите от по-ниски разходи за енергия ще балансират разходите за инвестиции във възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност до 2040 г.,
твърдят експерти. Това означава спестяване на повече от 4 трилиона евро до 2050 г.
Тази политика ще премахне енергийната несигурност, мръсните петролни разливи и проблемите с доставките, които ще са присъщи за снабдяването с все по-оскъдните изкопаеми горива, идващи от политически и екологично чувствителни райони.“
До 2050 година ще намалеят емисиите на въглероден диоксид, идващи от енергийния сектор в световен мащаб, с над 80% до 2050 г. Това дава основание да нучените да твърдят, че повишаването на средната глобална температура ще бъде ограничено до по-малко от два градуса по Целзий.