Певицата Белослава, наскоро спипана пияна зад волана навръх своя половинвековен юбилей, и съпругът й Евгени Йонов – Слона, с когото са в тежък развод, от няколко години се ширят в палат за милиони левове, простиращ се върху 8 декара площ, заграбена по втория начин от природен парк „Витоша“.
Историята на заграбения имот показва тъмното минало, което крие Белослава и нейното скандално семейство. Баща и е едон от „героите“ на мутренския Преход.
Борислав Стоянов, известен още с прозвището си „Доктора“, пишат от Слава, става публично известен през 80-те, когато е осъден заедно с телевизионния водещ Янчо Таков за контрабанда на турски кожени палта. В началото на 90-те създава финансовата къща „Фимко“ и става един от най-богатите „добре облечени бизнесмени“, като влиза и в Конфедерацията на едрите индустриалци Г-13.
Дори след борческите години на „Доктора“ неговото име се свързва със зловещата черна хроника – през 1997 г. родителите му са жестоко убити, а 2005 г. синът му е отвлечен и измъчван от похитителите.
Съдейки по многобройните партиди в имотния регистър Стоянов и днес е твърде състоятелен, а вероятно и влиятелен човек, щом ценния му имот създава такъв прецедент и правен казус.
Проверката на собствениците на другия имот, нарочен за премахване от парка, засега не показва връзки в миналото с ъндърграунда или с това, което наричаме в днешни времена „задкулисие“.
За незаконния имот, с който Белослава се сдобива, е писано още през 2018 г., но и до ден днешен няма никаква реакция от компетентните институции.
Аферата със заграбването на територии от Природен парк „Витоша“ стартира през есента на далечната 2005 г. Тогава организацията-фантом „Геофорум Витоша“ с писмо до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) иска изключване на два имота от защитената територия – парцел до улица „Беловодски път“ и терен над Киноцентъра в Бояна между улиците „Лешникова гора” и „Николай Бинев”.

Първият парцел е от 7,9 декара и е собственост не на фантомната организация „Геофорум Витоша“, а на Белослава, става ясно от справка със службата по вписванията в София, публикувана от „Бивол“.
От справката е видно, че само месец преди несъществуващата в правния мир организация „Геофорум Витоша“ да поиска изваждането на парцела от териториите на Природен парк „Витоша“, Белослава придобива терена като наследство от своите родители – актрисата Анета Сотирова и психиатъра Борислав Стоянов – Доктора. Другият парцел пък е бил собственост на държавното дружество „Аудиовидео Орфей”, но по незнаен начин е прехвърлено на финансиста Иво Георгиев. Твърди се, че този имот също е бил придобит от Белослава, която го е препродала по втория начин на някогашния собственик на фалиралата „Елитбанк“.
След като няколко години текат съдебни дела, в крайна сметка с решения на съдиите от Върховния административен съд Йовка Дражева и Боян Магдалинчев парцелът от 7,9 декара в близост до „Беловодски път“ и този над Киноцентъра Бояна са извадени с безпрецедентен мотив – „имотите не отговарят на изискванията за защитена територия не представляват продължение на естествени екосистеми, нямат характерни ландшафти и обекти на неживата природа”.
Това се случва въпреки няколко становища на експерти от МОСВ, в които се твърди точно обратното.
Белослава окончателно слага ръка върху територия на Природен парк „Витоша“ на 2 януари 2018 г. Тогава със заповед на екоминистъра Нено Димов, обнародвана в „Държавен вестник”, парцелът на джаз певицата е изключен от територията на парка. Впоследствие заповедта беше обжалвана от природозащитници и Нено Димов я оттегли, но това не осуети завземането на терена от Белослава и изграждането на просторен палат.
„Незаконният имот на звездата на практика е безценен, тъй като малцина могат да си уредят изключване на територии от природния парк, за да си вдигнат имение. Ако днес реши да продаде къщата си, Белослава ще прибере поне 10 милиона лева“, коментират възмутени природозащитници.
Парцелите, нарочени за изваждане от Природен парк Витоша, са собственост на джаз-певицата Белослава и финансистите Иво Александров Георгиев и Владимир Илиев Топалов.
Белослава притежава по-големият имот от 7,9 декара от 2005 г. когато го получава като дарение от родителите си. За по-малкия имот има данни, че е бил собственост на държавното дружество „Аудиовидео Орфей“, но то в момента няма правен интерес там.
Имотите са на границата на парка, но не са съседни, показва справка в системата на Кадастъра. Имотът на Белослава е на ул. Беловодски път, а на Георгиев и Топалов на улица „Невена Коканова“, над Киноцентъра – между ул. „Лешникова гора“ и ул. „Николай Бинев“.
Тяхното изключване от парка е поискано от мистериозната организация „Геофорум Витоша“ с писмо до МОСВ с вх. № 26-00-2123 от 30.08.2005 г. Такава организация обаче не съществува в нито един от държавните регистри – нито в Търговския, нито в Булстат, нито се споменава в Държавен вестник.
Твърде странно е защо една фантомна организация е поискала изключването на два несъседни имота със собственици, които на пръв поглед нямат нищо общо помежду си. За да изясни тази мистерия, Биволъ поиска от МОСВ писмото по реда на ЗДОИ.
На сцената се появява арестуваният министър Нено Димов, който узаконява с един подпис имота


След дълга съдебна сага, в която юрисконсултите на МОСВ бранят защитения статут на имотите, в крайна сметка те бяха изключени от територията на парка със заповед на министър Нено Димов, публикувана в Държавен вестник в първия работен ден на 2018 г. 2 януари.
Заповедта е следствие от Решение на ВАС, в което пише, че „имотите не отговарят на изискванията за защитена територия не представляват продължение на естествени екосистеми, нямат характерни ландшафти и обекти на неживата природа.“ Това е и заключението на съдебно-биологична и екологична експертиза, приета от съда.


Отнемането на територия от Природен Парк Витоша е прецедент от създаването на парка през 1934 г. и предизвика възмущението на природозащитниците, още повече, че се случи в разгара на протестите срещу решението на Министерски съвет за Природен Парк Пирин. Заповедта беше обжалвана и Нено Димов я оттегли, но това е само временно решение.
Според техните думи, схемата с незаконния имот на Белослава от години е прикривана от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), въпреки десетките постъпили жалби от възмутени еколози.