Въвеждането на сурогатното майчинство е рисковано,
заявиха представители на Национална мрежа за децата.
„Ние приветстваме усилията на отговорните държавни институции и на инициативата на депутата от парламентарната група на „Атака” г-жа Калина Крумова за създаване на нова нормативна уредба при въвеждане на новата за нашата страна практика за сурогатно майчинство. Нейното приемане несъмнено ще даде още една възможност на някои хора и двойки, които искат да имат деца. Въпреки това съществуват няколко основни довода, които според нас налагат отлагането на окончателното приемане на промените“, се казва още в становището на организацията.
Налице изключително голям риск за нарушаване на правата на детето, което е износено от сурогатната майка, както и на самата сурогатна майка.
В ситуация, в която предмет на договора е живо човешко същество, трудно могат да бъдат гарантирани правата на детето.
От организацията са категорични, че ако бъдат приети законовите промени, касаещи сурогатното майчинство, те ще увредят взаимоотношенията между сурогатната майка, детето и лицето или семейството, което придобива законно попечителство над детето.
В това число влиза и регламентиране на начина, по който детето ще се възползва от правото да познава своя произход, включващо като минимум начин на износване и раждане, основания за избора, право на информация за сурогатната майка.
Все още няма задълбочени анализи, които да показват недвусмислено как подобна законова рамка осигурява спазването и прилагането на правата на човека и на детето.
Поради това е необходимо политическият и организационен ресурс на държавните институции да бъде спешно насочен в посока на изработването на възможно най-добрата нормативна рамка, създаваща условия за ефективно прилагане на правата на всички български деца.
В договора между съпрузите и сурогатната майка тя се задължава да приеме всички решения във връзка със
запазването на бременността
и заченатото дете на двамата родители. Те пък се ангажират да поемат всичките й разумни разходи.